Przygotuj się do IELTS

Czym jest IELTS?

IELTS, czyli International English Language Testing System, jest dla każdego kto chce studiować lub pracować w anglojęzycznym kraju. Są trzy rodzaje tego testu: IELTS Academic, IELTS General training i IELTS Life Skills.

IELTS Academic

Akademicka wersja IELTS jest przeznaczona dla osób podejmujących studia na poziomie licencjackim, magisterskim lub podyplomowym oraz do celów profesjonalnej rejestracji w środowisku anglojęzycznym.

IELTS General Training

Test IELTS General Training przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą uczyć się na poziomie niższym niż wymieniono powyżej lub zamieszkać w kraju anglojęzycznym, takim jak Australia, Kanada, Nowa Zelandia i Wielka Brytania. Ponadto jest to preferowany test wśród instytucji szkolenia zawodowego, na przykład w zakresie hotelarstwa, turystyki czy budownictwa.

IELTS Life Skills

Test IELTS Life Skills jest dla każdego, kto chce posiadać oficjalny certyfikat poświadczający jego znajomość języka angielskiego. Ten moduł testu jest dostępny na poziomach A1, A2 i B1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego i obejmuje część mówienia i słuchania.

 

Do czego służy IELTS?

IELTS dla celów edukacyjnych

Jako dowód znajomości języka angielskiego, test IELTS jest akceptowany przez 10,000 instytucji na całym świecie, w tym również przez uniwersytety w krajach nieanglojęzycznych, w których można uczęszczać na kursy prowadzone w języku angielskim. Jeśli podejść do testu IELTS dla celów edukacyjnych, masz dwie możliwości: IELTS Academic lub IELTS General Training.

 

IELTS dla celów służbowych

Są branże, które wymagają certyfikatu IELTS dla potwierdzenia znajomości języka. Są to następujące branże:

 • opieka zdrowotna
 • rachunkowość
 • inżynieria
 • prawo
 • weterynaria
 • finanse
 • praca rządowa
 • budownictwo
 • energia
 • lotnictwo
 • turystyka

Organizacje korzystają z IELTS by wybrać odpowiednich kandydatów do pracy. Jeśli chcesz poznać jaki wynik musisz uzyskać dla wybranej przez siebie firmy możesz sprawdzić to tu. Wymagany poziom zaawansowania zależy jednak od danej organizacji, zawodu, kraju i jurysdykcji. Każda organizacja sama określa wymagany wynik IELTS i wersję testu (Academic lub General Training), który oczekują od kandydatów.

 

IELTS dla celów emigracyjnych

IELTS to także możliwość dla wszystkich osób, które chcą wyemigrować do innego kraju, np. Australii, Kanady, Nowej Zelandii lub Wielkiej Brytanii. Każdy z tych krajów ma wymagania, które możesz sprawdzić na stronie internetowej odpowiedniego rządu:

Australia

Jeśli chcesz wyjechać do Australii, musisz poświadczyć swoją znajomość języka angielskiego w Department of Home Affairs. Wymagany wyniki zależy z jednej strony od organizacji, w której chciałbyś się uczyć lub pracować, a z drugiej strony od rodzaju wizy.

Ponadto jest około 50 miejsc, w których można napisać test IELTS, w czwartki i soboty, 48 razy w roku.

 

Kanada

Jeśli chcesz wyjechać do Kanady, musisz poświadczyć swoją znajomość języka angielskiego w IRCC – Immigration, Refugees and Citizenship Canada. Tak jak w przypadku Australii, wymagany wynik zależy od dwóch czynników: organizacji, w której chcesz się uczyć lub pracować oraz od rodzaju wizy.

W Kanadzie jest ponad 150 miejsc, w których możesz wziąć udział w teście.

 

Nowa Zelandia

Jeśli chcesz wyjechać do Nowej Zelandii, musisz poświadczyć swoją znajomość języka angielskiego w Immigration New Zealand. W przypadku Nowej Zelandii, wymagany wynik również zależy od wybranej organizacji i wizy.

Jest 16 miejsc, w których możesz podjąć się pisania testu.

 

Wielkia Brytania

Jeśli chcesz wyjechać do Wielkiej Brytanii, musisz poświadczyć swoją znajomość języka angielskiego partnerom programu IELTS, czyli między innymi British Council. IELTS Academic, IELTS General Training i IELTS Life Skills są dla wszystkich, którzy chcą mieszkać, pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii. Ponadto są one również akceptowane przez UK Visas i urząd imigracyjny.

 

Co powinieneś wiedzieć o IELTS?

Testy IELTS Academic i IELTS General Training składają się z czterech części: słuchania, mówienia, czytania i pisania. Części słuchania i mówienia są takie same w obu przypadkach, różnią się tylko czytaniem i pisaniem, gdzie tematy są dostosowywane do rodzaju testu.

Test IELTS można pisać na papierze lub na komputerze.

Ponadto IELTS używa skali dziewięciopunktowej do identyfikacji poziomu języka:

 • 1 – Non user: osoba nie posługuje się językiem, poza kilkoma słowami.
 • 2 – Intermittent user: osoba ma trudności z rozumieniem mówionego i pisanego angielskiego.
 • 3 – Extremely limited user: osoba rozumie tylko tematy ogólne i nie jest w stanie prowadzić częstej komunikacji bez problemu.
 • 4 – Limited user: osoba ma podstawowe rozumienie w znanych sytuacjach i nie potrafi posługiwać się skomplikowanym językiem.
 • 5 – Modest user: osoba może prowadzić proste rozmowy.
 • 6 – Competent user: osoba używa i rozumie złożony język, koncentrując się na znanych sytuacjach.
 • 7 – Good user: osoba używa i rozumie złożony język.
 • 8 – Very good user: osoba radzi sobie ze skomplikowanymi I szczegółowymi konwersacjami i argumentacjami.
 • 9 – Expert user: osoba biegle posługuje się językiem angielskim i może zrozumieć wszystko bez żadnych problemów.

Jak przygotować się do IELTS?

Jeśli chcesz przygotować się do IELTS, musisz przede wszystkim poznać format testu.

Gdy już się dowiesz, czego się od Ciebie oczekuje, możesz sprawdzić przykładowe pytania z każdej części testu. Na IELTS.org są pliki PDF z ćwiczeniami.

Jest wiele oficjalnych materiałów do ćwiczeń, które pomagają przygotować się do IELTS.

Są również inne możliwości przygotowania się: do czytania można się przygotować czytając książki, gazety i czasopisma po angielsku. Do mówienie można przygotować się rozmawiając z native speakerami na Skypie by poprawić swoje umiejętności konwersacyjne. Jeśli chodzi o słuchanie świetnie sprawdzą się podcasty czy audiobooki. By ćwiczyć pisanie najlepiej jest po prostu pisać jak najwięcej po angielsku – listy, maile, a także listę zakupów czy notatki. Jednak najlepiej mogą sprawdzić się kursy przygotowujące do IELTS:

 

Kursy przygotowujące do IELTS na CourseFinders.com

Na CourseFinders.com znajdziesz ponad 200 szkół z całego świata, które oferują kursy przygotowujące do egzaminu IELTS. Sprawdź szkoły, które przygotują Cię do kursu:

Leeds Language Academy –  Wielkia Brytania

Szkoła Leeds Language Academy znajduje się w sercu Leeds i jest akredytowana przez British Council. Oferowane zajęcia przygotowawcze są przeznaczona dla uczniów, którzy chcą podejść do IELTS Academic. Ponadto uczniowie ćwiczą wszystkie części testu i otrzymują spersonalizowane informacje zwrotne na temat testu praktycznego i ich postępu.

Więcej informacji o: Leeds Language Academy

 

CEC – Cork English College – Irlandia

Cork English College istnieje od 1978 roku i znajduje się w centrum miasta. Ta szkoła językowa jest oficjalnym centrum egzaminacyjnym IELTS i uczy angielskiego na dla celów edukacyjnych i służbowych. Pomagają swoim uczniom osiągnąć najlepszy możliwy wynik egzaminu.

Więcej informacji o: Cork English College

 

CultureWorks London: On-Campus – Kanada

CultureWorks to szkoła językowa, która przygotowuje studentów z całego świata do  studiów na kanadyjskich uczelniach. Zajęcia przygotowujące do egzaminu IELTS odbywają się w trybie online, ale także jako sesje face-to-face z nauczycielami.

Więcej informacji o: CultureWorks

 

Languages International – Nowa Zelandia

Szkoła Languages International znajduje się w sercu Auckland i oferuje zajęcia przygotowawcze do IELTS. Te zajęcia są dostępne w pełnym wymiarze godzin, ale także w ramach kursu stacjonarnego z językiem angielskim akademickim, angielskim ogólnym lub angielskim biznesowym.

Więcej informacji o: Languages International

 

Zajrzyj na CourseFinders.com po więcej artykułów o językach i nauce za granicą.

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap żadnego artykułu na CourseFinders.com

 

 

This post is also available in: angielski francuski niemiecki włoski hiszpański portugalski

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you