Jak mierzyć swój postęp w nauce języków

Podczas nauki języków łatwo jest pogubić się między tym co już wiemy, a tym czego musimy się jeszcze nauczyć. Często trudno jest nam także określić swój poziom znajomości danego języka. Właśnie dlatego warto jest mierzyć swój postęp w nauce języków. Jak możesz to robić?

Planowanie

Pierwszym etapem mierzenia swoich postępów jest planowanie. Niewiele osób korzysta z planowania podczas nauki języków. A szkoda, ponieważ planowanie nie tylko pomoże nam określić na jakim etapie nauki jesteśmy, ale również zmotywuje do regularnej nauki i pozwoli na przemyślane podejście do opanowywania nowego języka.

Od czego zacząć? Otwórz swój kalendarz (papierowy, w telefonie, na komputerze) i zaplanuj w które dni będziesz się uczyć i jak długo (może to być czas przybliżony). Warto również planować czego zamierzasz się uczyć.

W artykule o językowym DIY pisaliśmy o celach językowych i zastosowaniu bullet journal w nauce języków, które podczas planowania idealnie się sprawdzą.

Rachunek sumienia

Zdobyte umiejętności warto sobie podsumować po każdym miesiącu nauki. Może prowadzić rejestr tego jakie umiejętności językowe, zagadnienia gramatyczne czy słownictwo już opanowałeś (przyda się to również przy powtórkach) Warto również odpowiedzieć sobie na poniżesz pytania:

Czy nauczyłem się wszystkiego co zaplanowałem w tym miesiącu?

Jakie napotkałem problemy w nauce? Jak mogę je rozwiązać?

Czy moje planowanie jest skuteczne? Może warto wprowadzić jakieś zmiany?

Czy czuję, że moja znajomość języka wzrosła?

Dodaj własne pytania, które pomogą Ci śledzić Twój postęp w nauce języków.

Książki z określonym poziomem

Dodatkowo, warto korzystać z książek lub materiałów, które mają określony poziom zaawansowania języka (ESOKJ, ang. CEFR). Opierając się o wykaz poziomów będziesz mógł z łatwością określić na jakim poziomie zacząć i jakie materiały będą dla Ciebie odpowiednie. Opanowując kolejne materiały  będziesz miał świadomość na jakim poziomie się znajdujesz, jak i również jaki poziom chcesz w przyszłości osiągnąć.

Chcesz uczyć się języków za granicą? Swoją idealną szkołę znajdziesz tutaj.

Teraz już wiesz jak mierzyć swój postęp w nauce języków, a więc czas zabrać się za planowanie i naukę. Powodzenia!

 

This post is also available in: angielski

Ucz się za granicą Znajdź idealną szkołę językową dla siebie