Dowiedz się, które języki są wzajemnie zrozumiałe

wzajemna-zrozumiałość

 

Dowiedz się, które języki są wzajemnie zrozumiałe

 

Wzajemna zrozumiałość pośród języków występuje wtedy, gdy dwa lub więcej języków jest do siebie na tyle podobnych, że ich użytkownicy mogą zrozumieć siebie nawzajem bez celowego uczenia się języka ojczystego drugiej osoby. Podobieństwo może być oparte nie tylko na słowach czy całych zdaniach, ale także zaledwie na dźwiękach.

Porównaj szkoły językowe na CourseFinders.com i poznaj opinie innych uczniów, aby znaleźć idealną szkołę językową dla siebie i zacznij uczyć się języków już dziś.

 

Stopień wzajemnej zrozumiałości może być wyrażony jako procent, który przedstawia stosunek jednostek zrozumiałych dla obu użytkowników różnych języków do wszystkich zasobów danego języka. Wzajemna zrozumiałość języków może być asymetryczna, a to oznacza, że użytkownik jednego języka może zrozumieć użytkownika drugiego języka lepiej, niż w odwrotnej sytuacji. Wzajemna zrozumiałość jest również zjawiskiem zmienny w czasie, a nie stałym. Ponieważ języki się rozwijają i zmieniają, zależność między nimi także się zmienia.

Wzajemna zrozumiałość występuje głównie pośród języków o tym samym pochodzeniu – tak jak pośród języków skandynawskich, języków germańskich czy innych. Przykłady wzajemnej zrozumiałości można znaleźć pomiędzy językiem czeskim i słowackim w stopniu znacznym, między holenderskim i afrykanerskim w stopniu częściowym i pomiędzy fińskim i estońskim również w stopniu częściowym – wszystkie te przykłady dotyczą podobieństw w zarówno w mowie jak i piśmie.  Jednak języki mogą być wzajemnie zrozumiałe tylko w mowie tak jak w przypadku języka polskiego i ukraińskiego, czy tylko w piśmie, tak jak w przypadku języka islandzkiego i farerskiego.

Wzajemna zrozumiałość między językami może sprawić, że uczenie się języków obcych będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli będziesz chciał nauczyć się języka, który jest przynajmniej w pewnym stopniu wzajemnie zrozumiały z językiem, który już znasz lub Twoim językiem ojczystym to będziesz miał już podstawy, na których może rozbudowywać wiedzę i nie będziesz musiał zaczynać od samego początku.

 

Inne języki,które mogą być uważane za wzajemnie zrozumiałe to:

Włoski, francuski i hiszpański.

Bułgarski i macedoński.

Duński, norweski i szwedzki.

Niemiecki i holenderski.

Rosyjski, białoruski i ukraiński.

Hiszpański, galicyjski i portugalski.

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu na CourseFinders.com

 

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you