Angielski w Wielkiej Brytanii – nauka za granicą

Angielski w Wielkiej Brytanii to Twoje marzenie? Super! Ten przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi Ci szkoły, które mogą Ci przypaść do gustu. Możesz także zapisać się do naszego newslettera (okienko po prawej stronie) by być na bieżąco z ofertą szkół uczących angielskiego w Wielkiej Brytanii.

Angielski w Wielkiej Brytanii – dlaczego właśnie tam?

 

Wiele uczniów wybiera angielski w Wielkiej Brytanii ze względu na bezpieczeństwo wielokulturowość i gościnność względem osób z innych krajów. W Londynie jest tle osób o różnych narodowościach, że prawie na pewno usłyszysz jak ktoś mówi w Twoim języku ojczystym i znajdziesz jakieś dania ze swojego kraju.

Łatwo jest się dostać do Wielkiej Brytanii. Lotnisko Heathrow jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk i z największą liczbą połączeń na świecie, więc jeśli zdecydujesz się na angielki w Wielkiej Brytanii to prawdopodobnie znajdziesz bezpośredni lot ze swojego kraju.

Jeśli zdecydujesz się na naukę angielskiego w Wielkiej Brytanii będziesz mógł kontynuować swoją edukację na jednym z wielu renomowanych Uniwersytetów w tym kraju, lub na uniwersytecie  w innym angielskojęzycznym kraju.  Wiele międzynarodowych firm ma biura w Wielkiej Brytanii, więc jeśli będziesz się tam uczyć masz lepsze szanse na świetną pracę.

Co więcej, nauka języka angielskiego, w kraju w którym się tym językiem posługuje, jest lepsza niż nauka języka angielskiego w domu. Podczas nauki możesz poznać kraj, poznać nowych przyjaciół z całego świata i zdobyć wiedzę o języku jak i kulturze.

 

Czy potrzebujesz wizy by uczyć się angielskiego w Wielkiej Brytanii?

 

Na chwilę obecną Polacy nie potrzebują wizy, by uczyć się w Wielkiej Brytanii.

Natomiast jeśli jesteś z innego kraju, możliwe jest, że możesz potrzebować wizy, aby tam studiować. Możesz sprawdzić stronę Brytyjskiej Agencji ds. Ochrony Granic, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje.

Są dwa rodzaje wizy, które mogą być dla Ciebie odpowiednie.

1) Short-term study visa: ta wiza jest przeznaczona dla uczniów (w wieku 16 lat lub starszych), którzy chcą odbyć krótki kurs (maksymalnie sześć miesięcy) lub 11-miesięczny kurs języka angielskiego.

2) Tier 4 (child / general) student visa: Ta wiza pozwala na odbycie dłuższego kursu w Wielkiej Brytanii.

 

Ile kosztuje nauka angielskiego w Wielkiej Brytanii?

 

Jeśli zastanawiasz się nad budżetem potrzebnym by uczyć się w Wielkiej Brytanii, musisz wziąć pod uwagę różne rodzaje kosztów. Główne rodzaje kosztów to:

 • Dotarcie do Wielkiej Brytanii
 • Opłaty za szkołę językową
 • Zakwaterowanie
 • Jedzenie
 • Poruszanie się po mieście (np. komunikacją miejską)
 • Ogólne wydatki

Ważna informacja: najdroższe miasta w Wielkiej Brytanii to Londyn, Manchester, Oxford i Edynburg. Jednak zawsze znajdzie się jakiś sposób by uczyć się języka w swoim ulubionym angielskim mieście!

 

Dotarcie do Wielkiej Brytanii

 

Wielka Brytania to wyspa, więc najprostszym sposobem, aby się tam dostać, jest samolot. Jest także Channel Tunnel – tunel pod kanałem La Manche, dzięki któremu można dostać się tam pociągiem możesz też dopłynąć promem z Francji, Hiszpanii, Holandii czy Irlandii.

 

Opłaty za szkołę językową

 

Podstawowe opłaty za szkołę językową zaczynają się od 110 EUR / 125 USD / 100 GBP tygodniowo. Ostateczna cena zależy od liczby godzin w tygodniu, szkoły językowej i kursu.

Ceny możesz sprawdzić na stronie CourseFinders.com w profilu szkoły klikając na przycisk „Poznaj ceny” lub poprosić o cenę, jeśli nie jest ona podana poprzez wypełnienie formularza i skontaktowanie się ze szkołą.

 

Zakwaterowanie w Wielkiej Brytanii

 

W Wielkiej Brytanii znajdziesz wiele opcji zakwaterowania. Niezależnie od Twojego wyboru najważniejsze jest by z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji. Możesz też zarezerwować zakwaterowanie na pierwsze dwa tygodnie Twojego pobytu, a na miejscu poszukać czegoś na stałe. Gdy poznasz nowe osoby być możesz będziesz chciał zamieszkać z nimi.

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego w Wielkiej Brytanii wydając jak najmniej na zakwaterowanie, wtedy najlepiej będziesz postawić na mniejsze miasteczko na północy, w Walii lub Północnej Irlandii.

Większość szkoły językowe na CourseFinders.com oferują możliwości zakwaterowania. Możesz również sprawdzić grupy na Facebooku, Google lub oferty online. Istnieją także specjalne witryny internetowe, w których można wyszukiwać zakwaterowania i nie tylko. Jedna z tych stron internetowych to Gumtree, gdzie można szukać mieszkań współdzielonych.

W przypadku każdego rodzaju zakwaterowania cena zależy od jego wielkości, dzielnicy i długości pobytu.

Jeśli masz jakieś wątpliwości zawsze możesz zwrócić się o pomoc do szkoły językowej.

 

Jedzenie w Wielkiej Brytanii

 

Jedzenie codziennie w restauracji może nie być dla każdego możliwe, ale są różne możliwości. Może w szkole językowej będzie stołówka, a może będziesz sam gotował? Jeśli jednak będziesz chciał jeść na mieście pamiętaj, żeby rozważyć porę jedzenia: lunch zawsze będzie tańszy niż obiad/kolacja. Jeśli będziesz mieszkał u rodziny goszczącej prawdopodbnie zaserwuje Ci on śniadanie i obiadokolacje. Możesz nawet dostać drugie śniadanie na wynos.

Jak będziesz uczyć się angielskiego za granicą możesz poznać dużo nowych osób, być może będziesz chciał wyskoczyć z nimi na lunch po zajęciach.

Za około 11£ można dostać podstawowe menu lunchowe, które obejmuje również napój. Posiłek w restauracji typu fast food kosztuje około 6£. A kanapka z szynką i serem, którą można kupić w piekarni kosztuje około 3£.

 

Transport – komunikacja miejska w Wielkiej Brytanii

 

W Londynie, by skorzystać z autobusu lub “”tube” (metra)  ceny biletu dziennego zaczynają się od 4,50£, a bilet jednorazowy kosztuje około 1,50£. Miasto jest podzielone na strefy, a bilet kosztuje więcej jeśli podróżujesz dalej.

 

W Manchesterze jednodniowy bilet AnyBus & Tram na system One kosztuje 7,30£.

 

Ogólne wydatki

 

Ogólne wydatki obejmują wszystkie koszty w wolnym czasie. To zależy od tego, co chcesz robić.

Oto kilka przykładów:

 • 2 bilety do kina: 15£
 • napój koktajlowy w klubie: 10£
 • kufel piwa w lokalnym pubie: 4£

 

Co możesz robić ucząc się języka w Wielkiej Brytanii?

 

Odwiedzaj różne miasta

 

W Wielkiej Brytanii jest wiele różnych miast z ciekawymi zabytkami, które możesz zwiedzić!

W Londynie  możesz zobaczyć London Eye, Tower Bridge, pałac Buckingham, a także National Gallery i Big Ben.

W Manchesterze można odwiedzić Castlefield, Muzeum Nauki i Przemysłu lub katedrę.

W pobliżu Salisbury możesz odwiedzić Stonehenge, najbardziej znany w Europie prehistoryczny zabytek.

Uniwersytety takie jak np. Cambridge mogą także być dla Ciebie interesujące jako dla osoby uczącej się języka!

 

Spróbuj tradycyjnych rzeczy

 

Wielka Brytania ma wiele tradycji, w tym związane ze sportem i jedzeniem. Będąc tam spróbuj jak najwięcej z nich!

Możesz spróbować rugby lub krykieta i stać się sprawniejszy podczas nauki za granicą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze i tradycjach, wypróbuj te tradycyjne potrawy:

 • Fish and Chips – ryba w panierce z frytkami
 • Bangers and Mash – kiełbaski i puree ziemniaczane
 • English Breakfast – tradycyjne angielskie śniadanie składające się z bekonu, jajek, kiełbasek, fasolki i placka ziemniaczanego.
 • Roast Dinner – uroczysta kolacja składająca się z pieczonego mięsa, ziemniaków i dodatków takich jak ziemniaki, sos pieczeniowy, warzywa gotowane i Yorkshire pudding (pieczywo obiadowe z delikatnego ciasta)
 • Toad in the hole – kiełbaski zapiekane w cieście
 • Bread and butter pudding – pudding chlebowy
 • Scones and clotted cream – bułeczki z gęstą śmietaną
 • Spotted dick and custard – pudding z suszonymi owocami podawany z sosem
 • Sticky toffee pudding – pudding w sosie toffi

 

Jakie są najlepsze szkoły w Wielkiej Brytanii?

 

Jeśli Angielski w Wielkiej Brytanii to Twój plan na naukę za granicą to na CourseFinders.com znajdziesz prawie 1000 różnych szkół językowych w Wielkiej Brytanii. Oto 4 z nich:

 

International House – Bristol

International House (IH) Bristol ma siedzibę w tętniącej życiem, bogatej dzielnicy Bristolu, słynącej z pięknych budynków, zielonych otwartych przestrzeni i szerokiego wyboru atrakcji turystycznych i nocnych klubów, aby pomóc Ci w najlepszym doświadczeniu życia w Anglii. Oferują spersonalizowane usługi, które pomogą Ci szybko i skutecznie uczyć się języka angielskiego. Praca w małych grupach oraz ich unikalne i skuteczne metody pomogą ci płynnie mówić i brzmieć bardziej naturalnie po angielsku.

Tutaj znajdziesz więcej informacji: International House Bristol

 

Wise Owl – Kinlet

Wise Owl English to międzynarodowa szkoła języka angielskiego oferująca kursy letnie w Wielkiej Brytanii dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Kurs obejmuje 25 godzin nauki języka angielskiego tygodniowo, a program kursu kładzie duży nacisk naukę, ale zapewnia także bogaty pakiet wycieczek i zajęć. Inne cechy, które wyróżniają szkołę to między innymi spektakularna lokalizacja na wsi i prawdziwie uniwersalne podejście do ustalania cen.

Tutaj znajdziesz więcej informacji: Wise Owl

 

Berlitz – Manchester

Berlitz Manchester jest wiodącą szkołą językową i biznesową na północy Anglii; oferują szeroką gamę programów językowych, zarządzania przedsiębiorstwem i programów o wartości dodanej, takich jak staże. Znajdziesz u nich następujące kursy językowe: IELTS (centrum testowe), Academic English, Business English, staże, Demi pair.

Tutaj znajdziesz więcej informacji: Berlitz Manchester

 

Torquay International School – Torquay

Założona w 1972 r., TIS jest solidną, niezależną szkołą, z silnym naciskiem na jakość i obsługę. Uczniowie ciężko pracują, aby osiągnąć swoje cele w przyjaznej, międzynarodowej atmosferze. Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w TIS jest jednym z najlepszych w Wielkiej Brytanii. Uczniowie mogą prawdziwie doświadczyć brytyjskiego życia i kultury.

Tutaj znajdziesz więcej informacji: Torquay International

 

St Giles International – Londyn

Każdego roku ponad 10 000 uczniów z ponad 120 różnych krajów wybiera St Giles w celach językowych i edukacyjnych. Założona w 1955 roku szkoła ma 60 lat doświadczenia w prowadzeniu doskonałych szkoleń dla osób w każdym wieku, z różnymi potrzebami, z całego świata. Oferują akademickie kurs przygotowawczy, indywidualne szkolenie dla biznesu, programy dla młodzieży i wiele innych.

Tutaj znajdziesz więcej informacji: St. Giles International

 

 

Zajrzyj na CourseFinders.com po więcej artykułów o językach i nauce za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap żadnego artykułu na CourseFinders.com

 

This post is also available in: angielski francuski niemiecki włoski hiszpański portugalski

Sprawdź nasze szkoły językowe w Wielkiej Brytanii Znajdź idealną szkołę językową dla siebie