Jak obchodzi się święta dookoła świata?

W Polsce mamy dużo tradycji związanych ze świętami, również takich, które nie występują w innych krajach lub są praktykowane w niewielu z nich. Jest to na przykład kładzenie sianka pod obrusem stołu wigilijnego czy wkładanie łuski karpia do portfela. A jakie tradycje świąteczne są popularne w innych krajach?

 

W poprzednich latach poznawaliśmy tradycje świąteczne z innych miejsc – przeczytaj o nich tu i tu.

 

Chcesz uczyć się za granicą i przeżyć przygodę swojego życia? Zacznij swoją podróż teraz z CourseFinders!

 

Świąteczne tradycje w Australii

W Australii czas świąteczny wypada na początku wakacji letnich, więc klimat jest zupełnie inny! Popularne są dekoracje z australijskiego drzewa nazywanego „Christmas Bush”, które ma małe zielone liście i kremowe kwiaty. Każde większe miasto organizuje kolędowanie przy świecach, do którego dołączają australijscy celebryci, a całe wydarzenie jest transmitowane w telewizji. Świąteczny posiłek często jest spożywany w porze lunchu i może być to grill z owocami morza.

 

Świąteczne tradycje w Belgi

W Belgii Św. Mikołaj (Sinterklaas) przynosi dzieciom prezenty 5. i 6. grudnia. Dzieci wystawiają buty przed kominki i zostawiają coś dla Mikołaja, może to być rysunek lub ciasteczko. Mikołaj jeździ na koniu i dla niego warto zostawić marchewkę, a wraz z nimi podróżuje Zwarte Piet – pomocnik. Jeśli dziecko nie było grzeczne to zamiast otrzymać rózgę, zostanie zabrane przez tego pomocnika w jego worku.

 

Świąteczne tradycje na Filipinach

Filipińczycy lubią obchodzić święta jak najdłużej, dlatego świąteczne piosenki można usłyszeć już we wrześniu. A świętowanie trwa do pierwszej niedzieli w styczniu czyli „Uczty Trzech Króli”. Najpopularniejsza dekoracją świąteczną jest „parol” czyli ramka lub po prostu kawałek bambusa, przyozdobiony kolorowym papierem i ze świecącą gwiazdą. To na cześć gwiazdy, za którą podążali Trzej Królowie.

 

Świąteczne tradycje w Grecji

W Wigilię, dzieci kolędują w okolicy, grając przy tym na bębnach i trójkątach. Noszą ze sobą również modele statków przyozdobione orzechami i pomalowane na złoto. Tradycyjną dekoracją stołu jest świąteczny chleb z cynamonem, goździkami i pomarańczą, przyozdobiony krzyżem. Prezenty często otrzymuje się dopiero pierwszego stycznia od Świętego Bazylego.

 

Świąteczne tradycje w Kostaryce

Okres świąteczny w Kostaryce zbiega się z końcem roku szkolnego i początkiem wakacji. W domu ustawiane są szopki, które przybiera się kwiatami i owocami. W czasie świątecznym bardzo popularne są jabłka, które są sprzedawane przy ulicach. Świętowaniu towarzyszą parady, rodea, imprezy uliczne i festiwale tańca.

 

Świąteczne tradycje na Madagaskarze

W Wigilię wieczorem większość osób wybiera się na mszę, która trwa do północy, w jej trakcie występują dzieci – śpiewają lub występują w przedstawieniach o narodzinach Jezusa. W kościele rozdawane są słodycze i ciasteczka. Tradycyjnym jedzeniem podczas okresu świątecznego są świeże owoce lychee. Gwiazdy betlejemskie rosną na dziko i kwitną nie tylko podczas świąt – są narodowym symbolem tego kraju.

 

 

Źródło: https://www.whychristmas.com/

This post is also available in: angielski

Ucz się języka za granicą Znajdź swoją idealną szkołę językową