Angielskie słowa z rekordem Guinnessa

Historia rekordów Guinnessa sięga lat 50-tych i tak jak sugeruje nazwa ma związek z piwem i miała swoje początki w pubie. Pomysłodawcą był dyrektor słynnego browaru, a księga (wtedy liczb i faktów) miała być formą promocji. Do dziś wydawana jest co roku i cieszy się ogromną popularnością. Polacy także pokochali łamanie rekordów – Polska znajduje się bardzo wysoko w rankingach pobitych rekordów.

Rekordy Guinnessa są przydzielane w różnych kategoriach… również językowych! Poznaj angielskie słowa, które są na tyle wyjątkowe by zyskać tytuł NAJ.

 

Chcesz nauczyć się angielskiego? Znajdź swoją idealną szkołę tutaj.

 

SET

Słowo o największej liczbie znaczeń. Jest ich aż 430, a wszystkie są wypisane w drugiej edycji Oxford English Dictionary z 1989 roku. Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich znaczeń.

 

SCRAUNCHED i STRENGTHED

Dwa najdłuższe słowa monosylabiczne, każde z nich ma liczy dziesięć liter. Scraunched to forma przeszła słowa oznaczającego robienie miażdżącego hałasu. Strengthed jest słowem archaicznym i wywodzi się od słowa strength.

 

EUOUAE

Najdłuższe słowo składając tylko z samogłosek i to sześciu. Euouae oznacza mnemonik informujący o sekwencji tonów w konkretnym fragmencie Gloria Patri.

 

STRENGTHS

Najdłuższe słowo z tylko jedną samogłoską. Oznacza silne strony i składa się z 9 liter.

 

AEGILOPS

Najdłuższe słowo, w którym litery występują w kolejności alfabetycznej, liczy osiem liter. Oznacza rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych, występujących w Azji i Europie.

 

SPOONFEED

Najdłuższe słowo (dziewięcioliterowe), w którym litery występują w kolejności odwrotnej niż w alfabecie. A oznacza karmić łyżką.

 

UNPROSPEROUSNESS

Najdłuższe słowo, liczące aż szesnaście liter, w którym każda litera występuje co najmniej dwa razy. Oznacza brak dobrobytu.

 

HONORIFICABILITUDINITATIBUS

Najdłuższe słowo, składające się z 27 liter, w którym spółgłoski i samogłoski występują naprzemiennie. Oznacza stan, w którym możliwe jest osiąganie zaszczytu.

 

UNCOPYRIGHTABLE

Najdłuższe słowo (piętnastoliterowe), w którym każda liter występuje tylko jeden raz. Oznacza coś co nie może być chronione prawem autorskim.

 

 

 

Źródło: Guinness World Records

 

 

Znacie jakieś angielskie słowa, które zasługują na wyróżnienie?

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i podziel się z nami swoim zdaniem.

 

This post is also available in: angielski

Ucz się języka angielskiego Znajdź swoją idealną szkołę językową