Jak wrócić do nauki języków

Często zdarza się tak, że w pędzie dzisiejszego życia porzucamy naukę języków – nie mamy na to czasu lub wolimy poświęcić wolne chwile innemu zajęciu. Po jakimś czasie podejmujemy próby powrotu do nauki, z różnym skutkiem. Jak wrócić do nauki języków by znów wkrótce jej nie porzucać? Oto kilka naszych rad.

Nie zakładaj, że wszystko stracone

Pewnie wydaje Ci się, że już wszystko zapomniałeś i Twoje poprzednie wysiłki poszły na marne. Jednak większe jest prawdopodobieństwo, że po paru powtórkach przypomnisz sobie większą część tego co kiedyś umiałeś. Daj sobie i swojej pamięci czas na odtworzenie tej ciężkiej pracy, którą kiedy włożyłeś w naukę języka.

Zacznij od mały kroków

Niełatwo jest wrócić do nauki języków, dlatego warto zacząć od małych kroków. Zrezygnowałeś z nauki prawdopodobnie z braku czasu lub motywacji, więc nie oczekuj, że od razu znajdziesz jedno albo drugie. Najpierw znajdź 10 minut na naukę – nie jest to duże wyzwanie z punktu widzenia czasu czy motywacji.

Wyrób nawyk

Mówiąc o motywacji – czasami ciężko ją w sobie znaleźć. Dlatego dużo łatwiej jest wyrobić sobie nawyk nauki języka. Przez pierwsze dwa tygodnie ustaw sobie przypomnienie w kalendarzu by uczyć się codziennie (lub w innej częstotliwości) po 10 minut. Po tym czasie powinno to już wejść Ci w nawyk.

Bądź kreatywny

Jest duże prawdopodobieństwo, że przy poprzednim podejściu nauka Ci się po prostu znudziła. Dlatego tym razem bądź kreatywny! Korzystaj z różnych materiałów i różnych metod nauki. Słuchaj, czytaj, rozwiązuj ćwiczenia. Wybór jest ogromny: książki, aplikacje, podcasty, muzyka, seriale, wiadomości, radio, Internet, powieści – ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia.

Znajdź partnera językowego

Tak samo jak łatwiej jest iść na siłownie ze znajomym niż samemu, tak łatwiej Ci będzie dotrzymać swoich postanowień względem nauki języka jeśli będziesz to przechodził razem z kimś. Może ktoś z Twoich znajomych również chce wrócić lub zacząć się uczyć tego samego języka co Ty. Może razem prowadzić konwersacje, a nawet zorganizować językowe party!

 

Ucz się za granicą Znajdź idealną szkołę językową dla siebie