Wielkanocne tradycje dookoła świata

Wielkanocne tradycje dookoła świata

 

Wielkanocne tradycje dookoła świata

 

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt religijnych w roku, a także czas, który obfituje w rzadkie i niezwykłe tradycje. Dziś przedstawimy najciekawsze i najbardziej nietypowe tradycje Wielkanocne na świecie.

 

Pamiętaj, że na naszej stronie możesz znaleźć idealną dla siebie szkołę językową!

 

Florencja – Włochy

 

We Florencji najsłynniejsza tradycja odbywa się w Niedzielę Wielkanocną i nosi nazwę “Lo scoppio del carro” (dosłownie “eksplozja wozu”). Z tej okazji przygotowywany jest specjalny wóz, zwany “Brindellone”, który jest przewożony w procesji ulicami miasta, aż do przybycia przed katedrę. Tutaj, arcybiskup Florencji podczas mszy Wielkanocnej, poprzez małą rakietę w kształcie gołębia, zapala knot znajdujący się w wozie, czego efektem jest żywy pokaz fajerwerków. Znaczenie tego zwyczaju sięga pierwszej krucjaty i ma na celu zapewnienie dobrych zbiorów.

 

Waszyngton – Stany Zjednoczone

 

Od ponad 130 lat Biały Dom organizuje co roku imprezę pod nazwą “Easter Egg Roll”, czyli wyścig, w którym dzieci toczą pisanki po trawniku przy użyciu bardzo dużej łyżki. Każdego roku członkowie Białego Domu i ponad 35000 rodzin uczestniczy w tym wydarzeniu. Jest to bardzo stara tradycja, która sięga 1878 roku i nadal stanowi jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku dla Amerykanów.

 

Jerozolima – Izrael

 

Chrześcijanie świętują tutaj Wielki Piątek, organizując procesję na tej samej drodze, którą pokonał Jezus w dniu ukrzyżowania. Aby uhonorować ból tego pamiętnego dnia, niektórzy uczestnicy noszą ciężki krzyż na swoich ramionach. Również w Niedzielę Wielkanocną wielu pielgrzymów udaje się na modlitwę do Grobu Świętego, aby uczcić zmartwychwstanie Chrystusa.

 

Sevilla – Hiszpania

 

Chociaż w Hiszpanii każdy region, a nawet miasto czy miasteczko mają swoje własne wyjątkowe tradycje związane z Wielkanocą – to właśnie obchody Wielkiego Tygodnia w Sevilli są najbardziej ekscytujące. W tym mieście Wielkanoc świętuje się przez cały tydzień podczas którego trwa festiwal pełen kolorów, sztuki, religijnego natchnienia i ekstrawaganckich procesji. Piękna andaluzyjska stolica ożywa dzięki tysiącom pielgrzymów, którzy przybywają ze wszystkich zakątków świata, by zobaczyć ekstrawaganckie “pasos”. „Paso” to ogromna platforma ozdobiona drewnianym posągami przedstawiającymi postacie biblijne rzeczywistych rozmiarów. Te posągi są postrzegane jako dzieła sztuki, a niektóre z nich sięgają XVI wieku. Każde „paso” należy do innego bractwa (w Sewilli jest ich ponad 50) i przedstawia jego charakterystyczne cechy. Kulminacyjnym momentem Wielkiego Tygodnia jest noc Wielkiego Czwartku, kiedy wszystkie procesje rozpoczynają swój marsz w kierunku katedry. We wczesnych godzinach Wielkiego Piątku wszyscy gromadzą się przed katedrą w Sewilli, aby upamiętnić wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do ukrzyżowania i śmierci Chrystusa.

 

Niemcy

 

Podczas Wielkanocy, w Niemczech, dość często spotyka się “Osterbaum”. Co to jest? W języku niemieckim “Osterbaum” oznacza “drzewko wielkanocne”. Ludzie zgodnie z tradycją dekorują drzewa i krzewy na podwórku pisankami. Na wiosnę pogoda może być jeszcze szara i zimna, a te kolorowe jajka dodają świątecznej atmosfery dzielnicom i całemu miastu. Najbardziej znane z tych drzew jest w Saarberg, gdzie rodzina Kraft zdołała udekorować swoje drzewko ponad 10000 jaj!

 

Węgry

 

W Poniedziałek Wielkanocny na Węgrzech odbywa się impreza pod nazwą “Locsolkodás”. Podczas tego wydarzenia mężczyźni recytują kobietom wiersze, a następnie pryskają je perfumami (dziś też zdarza się, że oblewają wiadrem zimnej wody!) Początkowo tylko młode kobiety były ofiarami tego rytuału, ale dzisiaj uczestniczą w nim kobiety w każdym wieku. W przeszłości była to forma zalotów, a młode dziewczyny były szczęśliwe, że zostały “spryskane” przez potencjalnych zalotników. W zamian panie dają mężczyznom czekoladowe jajka, ręcznie malowane jajka, domowe ciasta i oferują im kieliszek “Pálinki” (mocnego węgierskiego likieru).

 

Szwecja

 

W Szwecji tradycją jest, że na Wielkanoc wszystkie dzieci przebierają się za czarownice i razem przechodzą przez miasto, bawiąc się w “cukierek albo psikus”. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie ze szwedzką tradycją, oprócz chrześcijańskiego zmartwychwstania, ten dzień również symbolizuje odejście czarownic ku Błękitnej Górze.

 

 

Jakie tradycje Wielkanoce są obchodzone w Twojej rodzinie?

Powiedz nam za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych!

 

 

Przetłumaczone na język polski z hiszpańskiego (oryginalny artykuł znajdziesz tu)

 

Nie zapomnij, że na naszej stronie możesz znaleźć idealną dla siebie szkołę językową!

 

Zajrzyj na CourseFinders.com i znajdź swoją idealną szkołę językową!

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap żadnego artykułu na CourseFinders.com

 

 

Przeczytaj inne popularne artykuły na CourseFinders:

Wiosenne cytaty na nowy początek

Popularne niemieckie przysłowia i zwroty

Falsos amigos pomiędzy hiszpańskim a polskim

Komplementy w językach obcych

Tongue twisters, czyli łamańce językowe w różnych językach!

Słodycze dookoła świata

Językowe DIY – do it yourself, jak to połączyć z językami?

Jak nauczyć się każdego języka szybciej? 

 

Więcej artykułów znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!

 

 

 

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you