Studia za granicą – obalamy mity!

studyabroadmyths_suitcase-1077412_640

 

Studia za granicą – obalamy mity!

 

Krąży wiele mitów na temat studiów za granicą czy wymiany studenckiej. Jest to ważna decyzja życiowa i nie powinieneś jej podejmować na podstawie założeń, stereotypów czy pogłosek. Dlatego właśnie obalamy tutaj najpopularniejsze mity na temat studiowania za granicą.

 

Mit nr 1: Studia za granicą za dużo kosztują

Studia za granicą mogą być drogie, ale nie muszą! Koszt spędzenia semestru (lub więcej) za granicą może wahać się zależnie od tego jaki kraj wybierzesz i szkoły na którą się zdecydujesz. Często nauka jest darmowa i musisz płacić tylko za koszty utrzymania. Koszty studiowania za granicą mogą być porównywalne do studiowania w kraju. Sprawdź też czy kwalifikujesz się do otrzymania dofinansowania.

 

Mit nr 2: Studiowanie za granicą jest niczym wakacje w obcym kraju

Studia za granicą to nie tylko imprezy i zabawa. Oczywiście możesz i będziesz dobrze się bawił studiując za granicą, ale głównym celem wyjazdu jest nauka i rozwinięcie umiejętności, które będą przydatne w przyszłości. Tak naprawdę musisz się uczyć i będzie to od Ciebie wymagane. Jeśli za dużo czasu przeznaczysz na imprezy możesz być rozczarowany kiedy wrócisz do kraju i okaże się, że nie uzbierałeś wystarczającej liczby punktów aby zaliczyć dany przedmiot.

 

Mit nr 3: Nie można studiować za granicą na ostatnim roku studiów

Studiowanie za granicą jest dla każdego! Wiele osób wybiera wyjazd na pierwszym lub drugim roku studiów, bo zazwyczaj jest to najłatwiejsza opcja. Niemniej jednak nie oznacza to, że nauka za granicą podczas ostatniego roku studiów jest niemożliwa. Na pewno musisz rozważyć wady i zalety studiowania w innym kraju i środowisku w różnych okresach Twoich studiów.

 

Mit nr 4: Można studiować za granicą tylko w Europie

To prawda, że najwięce osób studiuje za granicą na terenie Europy, ale prawdą jest też to, że możesz studiować prawie na całym świecie. Obecnie trend się zmienia i coraz więcej osób studiuje poza Europą w krajach takich jak Chiny czy Brazylia.

 

Mit nr 5: Studia za granicą są przede wszystkim dla osób studiujących kierunki językowe

Studia za granicą są dla studentów wszystkich kierunków. Takie doświadczenie może pomóc rozwinąć umiejętności, które mogą być przydatne dla absolwentów wszelkich kierunków i będą doceniane przez pracodawców. Na zglobalizowanym rynku pracy doświadczenie zdobyte podczas międzynarodowej edukacji może być tylko zaletą.

 

Mit nr 6: Nie ma dofinansowania na studia za granicą

Zależnie od kraju i uczelni dostępne są różne opcje dofinansowania nauki za granicą. Większość uczelni oferują możliwość studiowania za granicą bądź uczestniczą w programach wymiany studenckiej i fundują co najmniej koszty takiej nauki. Porozmawiaj z przedstawicielem swojej szkoły aby dowiedzieć się więcej. Może po prostu jesteś nieświadomy swoich opcji!

 

Mit nr 7: Studiowanie za granicą oddali termin ukończenia studiów

To całkowicie zależy od Ciebie i Twoich wyborów. Jeśli zdecydujesz się tylko imprezować za granicą i  nie wykonywać żadnej pracy akademickiej wtedy na pewno nie ukończysz studiów na czas. Jeśli podejdziesz do tego rozsądnie możesz skorzystać z obu rzeczy dobrze się bawić i faktycznie nauczyć się kilku cennych rzeczy. Porozmawiaj ze swoim doradcą na uczelni i dowiedz się, co możesz zrobić, aby na pewno ukończyć studia na czas.

 

Mit nr 8: Podróżowanie w pojedynkę jest tym samym co studiowanie za granicą

Studia za granicą to dość wyjątkowe przeżycie i w niczym nie przypomina podróżowania samemu. Kiedy studiujesz za granicą możesz trochę podróżować, ale Twoim głównym celem będzie nauka w międzynarodowym środowisku. Ogólnie warto pamiętać, że w nauce za granicą chodzi bardziej o naukę niż o bycie za granicą, ale to nie jest coś złego. Takie doświadczenie jest mile widziane na rynku pracy.

 

Mit nr 9: Studia za granicą są niebezpieczne

To zależy od Twojego wyboru miejsca wyjazdu. Niektóre regiony są bardziej niebezpieczne niż inne, ale zależy to głównie od bieżącej sytuacji na świecie. Bądź świadomy tego co dzieje obecnie na świecie i porozmawiaj ze swoim doradcą o najlepszym wyborze dla Ciebie.

 

Mit nr 10: Nie znam języków obcych więc nie mogę studiować za granicą

Jest wiele zagranicznych programów naukowych nie wymagających wcześniejszego przygotowania językowego, które zapewniają takie przygotowanie na miejscu. Poza tym nawet jeśli będziesz studiować w Hiszpanii to Twoje zajęcia mogą być wykładane w języku angielskim. Wybierz program, którym najbardziej Ci odpowiada.

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu naCourseFinders.com

Dołącz do naszej grupy nauki języka angielskiego na Facebooku.

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you