Wypalenie językowe – jak sobie z nim poradzić?

Sama świadomość, tego że cierpisz na wypalenie językowe jest bodźcem do działania. Jeśli uczysz się intensywnie i często to może Ci ono właśnie towarzyszyć. A czym jest wypalenie językowe? Może objawiać się niechęcią do nauki, utratą motywacji, kwestionowaniem pożytku z nauki języków.

 

Nie daj się! Nie przekreślaj swojej ciężkiej pracy. Poznaj kilka sposobów, które mogą Ci pomóc poradzić sobie z wypaleniem językowym.

 

Zrób sobie przerwę

Wypalenie językowe może Ci grozić najczęściej wtedy kiedy uczysz się za dużo i za często. Z drugiej strony jest tak wtedy gdy nauka języka jest umotywowana czymś ważnym np. pracą. W takiej sytuacji warto pamiętać o robieniu przerw. Nawet tydzień bez nauki języka. Być może wrócisz do nauki z jeszcze większym zapałem i determinacją.

 

Zmień metodę nauki

Jeśli uczysz się tradycyjnie z kursu książkowego to może powtarzanie tego samego schematu Cię zniechęciło. Wypróbuj innych metod nauki. Słuchaj podcastów, oglądaj seriale, czytaj wiadomości, śpiewaj piosenki. Po prostu poszukaj urozmaicenia i spróbuj nowych rzeczy.

 

Zmień proces nauki

Pomyśl też o tym w jaki sposób się uczysz. Wracasz po długim dniu w szkole lub pracy i siadasz do nauki języka? To jest skazane na porażkę. W cięższe dni w ogóle odpuść naukę. A w inne? Spróbuj krótszych lekcji, ale z rana, ucz się a weekendy, a w tygodniu tylko powtarzaj. Możesz też spróbować czegoś nowego i wyjechać na kurs językowy za granicę! Zmienisz otoczenie i ożywisz swój proces nauki. Sprawdź kursy językowe tutaj.

 

Sprawdź dlaczego się uczysz

Przypomnij sobie co skłoniło Cię do nauki języka obcego. Czy jest to nadal aktualne? Może teraz masz inną motywację? Nie zapominaj dlaczego zacząłeś uczyć się języka to najlepiej pomaga w wypaleniu językowym. Możesz też zapisać swoje motywacja w zeszycie do nauki języka, by przy każdym podejściu sobie o nich przypominać.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i daj nam znać!

 

Zapisz się do naszego newslettera by nie przegapić żadnego artykułu. Możesz to zrobić po prawej na środku strony.

 

This post is also available in: angielski

Ucz się języków za granicą Znajdź idealną szkołę językową dla siebie