Przygotuj się do DELE

prepare-for-dele-reading

 

Przygotuj się do DELE

 

DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – certyfikat z języka hiszpańskiego jako języka obcego) jest jedynym oficjalnym międzynarodowym egzaminem z języka hiszpańskiego sygnowanym  przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu. Egzamin jest organizowany przez Instytut Cervantesa, a tworzony przez Universidad de Salamanca. Jest sześć poziomów egzaminów DELE – A1, A2, B1, B2, C1 i C2 – ten ostatni świadczy o najwyższym poziomie znajomości języka hiszpańskiego.

 

Format testu DELE

Format testu różni się trochę dla każdego poziomu, niemniej jednak na każdym poziomie są sprawdzane cztery umiejętności: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Na testach są przede wszystkim pytania wielokrotnego wyboru, wypełnij luki, dopasowywanie, prawda czy fałsz oraz pytania opisowe.

 

Wybierz właściwy poziom

Musisz sam zdecydować, który poziom testu wybrać. Nie bądź zbyt ambitny, jeśli nie zdasz na wyższym poziomie to nie dostaniesz też zaliczenia za niższy poziom. Jeśli chcesz upewnić się, że podchodzisz do testu na właściwym poziomie możesz skorzystać z testu klasyfikującego przygotowanego przez Instytut Cervantesa.

 

Wybierz metodę nauki

Jak planujesz się przygotować do DELE? Jeśli chcesz uczyć się samodzielnie możesz korzystać z książek rekomendowanych do przygotowania do testu DELE, uczyć się online (sprawdź zasoby poniżej) lub poszukaj szkoły językowej (sprawdź listę szkół uczących języka hiszpańskiego i przygotowujących do testu DELE).

 

Używaj niekonwencjonalnych metod do nauki

Połącz tradycyjne metody nauki i zasoby z niekonwencjonalnymi. To nie tylko pomoże Ci się lepiej przygotować, ale także sprawi, że nauka stanie się bardziej interesująca, a jeśli planujesz uczyć się przez kilka miesięcy to ważne jest się nie zanudzić. Rozważ używanie zasobów online, czytanie artykułów online lub książek, słuchanie podcastów lub radia i używanie aplikacji do nauki języków.

 

Miej plan

Uwzględnij naukę w swoim harmonogramie. Sesje nauki rozplanuj na kilka miesięcy, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się i opanowanie poziomu, do którego aspirujesz. Nie planuj nauki na każdy dzień, odpoczynek od nauki sprawi, że wiedza się utrzyma i zmobilizuje Cię do dalszej nauki.

 

Czytanie

Podczas testu pamiętaj, żeby podkreślać ważniejsze punkty, to pomoże Ci lepiej zrozumieć cel tekstu. Zacznij od przeczytania pytań, żeby wiedzieć czego szukać w tekście. Kiedy będziesz się przygotowywać do tej części testu czytaj różne rodzaje tekstów, żebyś czuł się przygotowany na różne możliwości.

 

Słuchanie

Podczas tej części testu rób notatki i zapisuje najważniejsze rzeczy i kluczowe słowa. Nie analizuj za bardzo pytań prawda czy fałsz, idź za swoim pierwszym instynktem. Przygotuj się do słuchania słuchając różnych materiałów.

 

Pisanie

Kiedy piszesz, upewnij się, że sens zdania jest jasny i że zdania nie są za długie. Próbuj nie myśleć po swoim języku ojczystym, tylko po hiszpańsku. Używaj słownictwa właściwego do poziomu testu i wyrażeń łączących. Zawsze sprawdzaj pisownie i gramatykę po zakończeniu pisania.

 

Mówienie

Zwolnij i oddychaj. Nie musisz mówić szybko, żeby pokazać na jak wysokim poziomie jesteś, musisz jednak mówić wyraźnie i z sensem. Używaj słów porównujących i pokaż swoją znajomość właściwego słownictwa.

 

Przykładowe testy i materiały do nauki

https://dele.cervantes.es/en/information/sample_examination_papers_audios.html

https://www.inmsol.com/blog/material-dele-exams-preparation/

https://dele.cervantes.es/en/general-information/level-a1.html

https://www.memrise.com/course/347921/dele-b1-test-prep-vocabulary/

https://www.ailmadrid.com/en/5/522/dele-past-papers

https://www.languageguide-online.com/spanish-dele-exam-preparation-online.html

https://apoquitos.pl/nauka-hiszpanskiego_niezbednik/

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu na CourseFinders.com

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you