Za kulisami CourseFinders: Wywiad z Christine Konstantinidis

backstage

 

Za kulisami CourseFinders: Wywiad z Christine Konstantinidis

Jeśli czasami zastanawiasz się, kto kryje się za tekstami publikowanymi każdego tygodnia na CourseFinders dziś możesz się tego dowiedzieć. Miałam przyjemność przeprowadzić wywiad z naszą współpracowniczką blogującą po niemiecku dla CourseFinders: Christine Konstantinidis. Oprócz tego, że jest niezwykłą blogerką to jest także autorką książki poświęconej nauce języków … Jeśli chcesz  się dowiedzieć więcej zapraszam do lektury!

 

Opowiedz nam coś o sobie. Gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz?

Nazywam się Christine Konstantinidis, mieszkam w Niemczech i uczę języka. Prowadzę także blog “Erfolgreiches Sprachenlernen”, ponieważ języki są moją pasją (i mówienie o nich również!). W zeszłym roku napisałam książkępo niemiecku – nazywa się ona “Sprachen lernen – Tolle Tipps und Tricks” i jest o uczeniu się języków.

 

Uważam, że Twój blog jest naprawdę ciekawy i pomocny dla osób uczących się języka. Skąd ten pomysł? O czym jest Twój blog?

Podczas moich kursów językowych uczestnicy zawsze zadawali mi te same pytania: Jak można siebie zmotywować? Jak znaleźć czas na naukę? Jak można wprowadzić język do swojego codziennego życia? Ponieważ musiałam wciąż odpowiadać na te same pytania, pomyślałam, że będzie to dobry pomysł, aby napisać bloga o tym samym temacie. Poza tym, uwielbiam pisać.

 

Kiedy zdałaś sobie sprawę, że języki są Twoją pasją?

Niestety, w szkole nie lubiłam języki. Odkryłam swoją pasję do języków dopiero po ukończeniu szkoły – kiedy mogłam zdecydować, jak się uczyć, czego się uczyć i kiedy się uczyć.

 

Jakie znasz języki i jak się ich nauczyłaś?

Mówię po niemiecku (jest to mój język ojczysty), angielsku, francusku, włosku i hiszpańsku. Potrafię również tłumaczyć teksty z łaciny. Zaczęłam uczyć się angielskiego, francuskiego i łaciny w szkole, włoskiego zaczęłam uczyć się w wieku lat 26. Hiszpańskiego uczę się od roku (na poważnie).

 

Co myślisz o systemie edukacyjnym w Twoim kraju (z punktu widzenia języków)?

Myślę, że w porównaniu do poprzednich lat system edukacji znacznie się zmienił pod kątem języków obcych. Obecnie uczniowie mają więcej mówić w czasie lekcji, mają przygotować prezentacje i projekty – w przeszłości lekcje były prowadzone według tradycyjnego scenariusza – “nauczyciel mówi, a uczniowie słuchają”. Ponadto jest szeroki wybór języków, których można się uczyć , są to nie tylko język angielski, francuski czy łacina, ale także włoski, hiszpański czy nawet rosyjski w szkołach tutaj, w Niemczech! To wielkie osiągnięcie.

 

Jakich strategii używasz aby nauczyć się nowego języka?

Nie jestem osoba ucząca się, która potrzebuje kuru książkowego czy książki z gramatyką. Lubię używać narzędzi komputerowych i aplikacji na smartfona – i staram się wprowadzić  języki jak najbardziej się da do mojego codziennego życia. Oznacza to, że słucham podcastów, czytam książki i czasopisma, mam przyjaciół za granicą, piszę maile i listy, rozmawiam z ludźmi za pomocą Skype’a. Dla mnie nie ma różnicy między czasem na naukę a codziennym życiem. Dla mnie jest to to samo.

 

Jakie zasoby możesz polecić tym, którzy chcą uczyć się języka?

Lubię następujące blogi: Blog https://www.iwillteachyoualanguage.com/ Olly’ego Richards’a – mówi on o tym jak nauczyć się języka. Ten blog jest pisany po angielsku (jest również połączony podcast), więc mogę słuchać i czytać w tym samym czasie.

Czytam także https://www.mondelangues.fr/ autorstwa Pierre’a Blanchon’a. Blog jest po francusku i zawiera informacje o tym jak uczyć się języka.

Jeśli chodzi o włoski lubię blog Intercultura https://aulalingue.scuola.zanichelli.it/benvenuti/ Można tam znaleźć informacje na temat Włoch, włoskie słownictwo, gramatykę i wiele więcej.

W przypadku hiszpańskiego polecam https://www.spanishpodcast.org/blog.html  To blog po hiszpańsku z podcastem – jak nazwa sama wskazuje. Do podcastu jest transkrypcja.

Dość regularnie słucham podcastów, na przykład tych wymienionych powyżej. Poza tym są jeszcze następujące 6-minute-English, RealFastSpanish, Grammar Girl, FHE Radio Colonia i English with Kirsty.

Gorąco polecam EngVid jako kanał na YouTube’ie – jest to doskonałe źródło informacji dla każdego, kto chce się uczyć języka angielskiego.

Aby powtórzyć słownictwo używam Babbel i Memrise. Bardzo polecam italki – możesz odbywać płatne lekcje lub znaleźć partnerów językowych (do rozmów) z całego świata.

 

Jakie rady udzieliłabyś tym, którzy chcą nauczyć się języka? Jak powinni zacząć?

Polecam pięć rzeczy:

a) Rozpocznij już teraz. Nie planuj zbyt wiele.

b) Od razu używaj języka.

c) Wprowadzaj naukę języków obcych do swojego codziennego życia.

d) Ucz się regularnie, najlepiej codziennie.

e) Nie panikuj i nie bój się błędów.

 

Jakie są Twoim zdaniem najczęstsze problemy uczniów kiedy zaczynają uczyć się nowego języka? Jak mogą je przezwyciężyć?

Najczęstszymi problemami są chyba wątpliwości. Ludzie często myślą, że nie mają czasu na naukę, że nie mają do tego talentu, są za starzy. Zawsze mówię im, że talent jest nieistotny – każdy może nauczyć się języka, jeśli chce to zrobić. Ważniejsze jest, aby być zmotywowanym i wprowadzić nawyk uczenia się. Wprowadzenie nawyku uczenia się i decydowanie o priorytetach także rozwiązuje problem z czasem. Wiek nie powinien być problem – im ktoś staje się starszy, tym większe ma doświadczenie życiowe, a to ważne w nauce języków obcych. Ludzie powinni uwierzyć w siebie i brać  odpowiedzialność za swoją naukę.

 

Podziel się z name swoimi marzeniami.

Chciałbym dużo podróżować – na przykład nigdy nie byłam w hiszpańskojęzycznym kraju. Chciałabym również nauczyć się więcej języków i mieć więcej czasu na korzystanie z nich wszystkich! Jakoże  uwielbiałam pisać moją książkę to chciałbym napisać kolejne – jest tyle pomysłów i projektów!

 

Dziękuję Christine! Do następnego razu!

 

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o Christine sprawdź jej bloga erfolgreichessprachenlernen.com lub czytaj jej artykuły po niemiecku na CourseFinders.

_______________________________________________________________________________

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu na CourseFinders.com

Silvia Spatafora dla CourseFinders

 Przetłumaczone z angielskiego

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you