IELTS – jak przygotować się do testu, porady i materiały

IELTS_learn-415341_640

 

IELTS – jak przygotować się do testy, porady i materiały

 

IELTS (International English Language Testing System) jest egzaminem sprawdzającym znajomość języka angielskiego na poziomie wystarczającym do podjęcia edukacji w szkole wyższej, emigracji i pracy za granicą, w krajach w których język angielski jest używany jako główny język porozumiewania się. Jeśli chcesz emigrować do Australii, Kanady, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii zdanie egzaminu IELTS Ci w tym pomoże. Jest on akceptowany przez ponad 9000 instytucji edukacyjnych na świecie jako potwierdzenie biegłej znajomości języka angielskiego. Międzynarodowe firmy, specjaliści i pracodawcy na całym świecie polegają na egzaminie IELTS w celu zweryfikowania umiejętności potencjalnych kandydatów.

Dowiedz się więcej o teście IELTS.

 

PORADY

 

Poznaj strukturę testu

Ten krok jest bardzo ważny. Gdy zapoznasz się z formatem testu IELTS będziesz wiedział, czego się możesz spodziewać i będziesz mógł się odpowiednio przygotować. Test składa się z czterech części w następującej kolejności: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Do Mówienia można podejść w tym samym dniu co do reszty testu albo 7 dni przed lub po, to zależy od lokalnych ustaleń. Między trzema pierwszymu częściami nie ma żadnych przerw. Jest oddzielny arkusz odpowiedzi, więc należy zachować ostrożność podczas przenoszenia swoich odpowiedzi.

 

Słuchanie

Według British Council ta część testu “służy do oceny szerokiego zakresu umiejętności związanych z słuchaniem takich, jak zrozumienie głównych koncepcji i szczegółowych informacji, rozpoznawać opinie, postawy i cel mówiącego oraz obserwowanie rozwoju dyskusji”. Należy pamiętać, że w tej części można usłyszeć wszystkie standardowe odmiany języka angielskiego, do tego w różnego rodzajach wypowiedzi, więc przygotuj się słuchając wywiadów, przemówień, rozmów i wiadomości na YouTube lub w telewizji, aby przyzwyczaić się do różnych akcentów i rodzajów wypowiedzi.

Dowiedz się więcej o słuchaniu tutaj.

 

Czytanie

Będziesz mieć do przeczytania trzy różne teksty i będziesz poproszony o odpowiedziedzenie na pytania do nich. Oprócz sprawdzania tych samych umiejętności jak w przypadku słuchania, takie jak czytanie ze zrozumieniem, zwracanie uwagi na szczegóły i wyłapywanie podtekstów. Ćwicz z różnymi rodzajami tekstów korzystając z klucza odpowiedzi, aby sprawdzić, jak dobrze sobie radzisz.

Dowiedz się więcej o czytaniu tutaj.

 

Pisanie

To zadanie będzie wymagało napisania dwóch tekstów, jednego krótszego i jednego dłuższego. Ważne jest, aby dobrze zarządzać swoim czasem. Będziesz miał godzinę na oba zadania, tak więc odpowiednio go podziel (najlepszy podział to 20/40 minut). Podczas przygotowań poczytaj o różnych rodzajach tekstów i co powinny one zawierać, zawsze dokładnie sprawdzaj swoją gramatykę i ortografię. Poszerz swoje słownictwo i używaj go mądrze. Pamiętaj, aby robić to, o co jesteś poproszony – uwzględnij wszystkie punkty zawarte w zadaniu.

Dowiedz się więcej o pisaniu tutaj.

 

Mówienie

Przygotowując się do mówienia staraj się rozwijać swoje słownictwo, ucz się nowych słów za pomocą fiszek i powtarzaj je tak często, jak to tylko możliwe. Jeśli masz kogoś z kim możesz się pouczyć to poćwiczcie razem rozmowę w formacie testu IELTS (użyj próbne testy dla odniesienia). Staraj się zachować spokój, mówić płynnie i w naturalny sposób. Pomyśl o tym aby Twoje wypowiedzi miały jakąś strukturę – Twoje odpowiedzi powinny być zorganizowane. Egzaminator będzie szukał takich umiejętności, jak zdolność wyrażania i uzasadniania swoich poglądów i opinii, analizowanie, omawiajnie zagadnień.

Dowiedz się więcej o mówieniu tutaj.

 

Szybkie porady:

–          Rozwiń swoje słownictwo, ćwicz często, używaj słownictwo w kontekście kiedy się go uczysz.

–          Popraw swoją gramatykę – powtórz kluczowe aspekty gramatyczne.

–          Poznaj format testu i typy pytań, które mogą wystąpić.

–          Pamiętaj, że jest osobny arkusz odpowiedzi.

–          Rób testy próbne z ograniczeniami czasowymi.

–          Wypróbuj różne podejścia do nauki – nie ucz się tylko z książek! Słuchaj podcastów, oglądaj filmy, czytaj artykuły i próbuje wiele innych metod.

 

 

MATERIAŁY

Linki zebrane poniżej obejmują testy tróbne, poszczególne ćwiczenia, przykładowe odpowiedzi, kanały YouTube i wiele innych. Używaj ich w przygotowaniach do lepszego zrozumienia formatu testu i każdej części testu z osobna.

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/free-practice-tests

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-ielts/ielts-1001-ways-app

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-ielts/free-ielts-online-course

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-your-test/ielts-preparation-books-and-study-guides

https://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/british-council-online-resources

https://www.ielts-exam.net/Download-free-IELTS-resources.htm

https://ieltsresources.com/

https://www.collins.co.uk/page/IELTS

https://ielts-simon.com/

https://www.dcielts.com/

https://www.ieltsbuddy.com/

https://www.youtube.com/user/ieltsliz

https://www.youtube.com/user/IELTSOfficial

 

 

Sprawdź te szkoły oferujące przygotowanie do testu IELTS.

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu naCourseFinders.com

Dołącz do naszej grupy nauki języka angielskiego na Facebooku.

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you