Przygotuj się do CAE – porady i materiały

CAE-1012088_640

 

Przygotuj się do CAE – porady i materiały

 

Ten egzamin jest dowodem szerokiego zakresu wiedzy z języka angielskiego i potwierdza on umiejętności językowe, których wymagają zagraniczne uniwersytety i międzynarodowi pracodawcy. Jest to kolejny krok po egzaminie First Certificate (FCE), następny jest English Proficiency. Ten certyfikat jest uznawany przez ponad 6000 instytucji na całym świecie. Dowiedz się więcej o egzaminie  CAE tutaj. Poniżej znajdziesz porady dotyczące przygotowania się do egzaminu FCE jak i materiały z których możesz skorzystać.

 

PORADY

 

Czytanie i zastosowanie języka angielskiego

W tekście będą tak zwane rozpraszacze, które są synonimami lub są podobne do słów w pytaniu lub w złych odpowiedziach. Jest to celowe odwrócenie uwagi, które ma na celu sprawdzenie Twoje zrozumienie tekstu. Aby uniknąć tej pułapki najpierw na szybko przeczytaj tekst w celu ogólnego zrouzumienia tekstu, a dopiero potem przeczytaj tekst w celu odpowiedzenia na pytania.

Uważnie czytaj pytania i odpowiedzi. Kiedy myślisz, że znasz już odpowiedź na pytanie, jeszcze raz przeczytaj pytanie i odpowiedzi, a potem ponownie fragment tekstu, który doprowadził Cię do wybranej odpowiedzi zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Jeśli natkniesz się na słowa, których nie znasz spróbuj poznać ich znaczenie z kontekstu zdania, ale pamiętaj o uciekającym czasie.

Rozważ kolejność, w której będziesz wykonywać zadania, zostaw zadania wielokrotnego wyboru na koniec, a skup się na tych, które wymagają większej uwagi.

Zarządzaj czasem! Zostaw odpowiedzi, których nie jesteś pewien na koniec, jednocześnie mając wystarczająco dużo czas na te, na które jesteś w stanie odpowiedzieć.

Zawsze czytaj tytuły i polecenia.  Mogą one dać Ci wskazówki i sprawić, że będzie Ci łatwiej odpowiedzieć na pytania.

Pamiętaj, że niektóre ćwiczenia mają przykłady z podanymi poprawnymi odpowiedziami! Nigdy nie trać czasu na pytania oznaczone zerem (0).

Dokładnie sprawdź pisownię.

 

Pisanie

Aby dobrze poradzić sobie w części pisemnej egzaminu musisz wiedzieć co jest od Ciebie oczekiwane. Egzaminator będzie skupiał się na czterech aspektach Twojego tekstu – treści (czy zrobiłeś to o co zostałeś poproszony), styl (czy zastosowałeś odpowiedni styl i poprawny ton tekstu), organizacja (czy odpowiednio rozplanowałeś tekst i jest on skonstruowany w logiczny sposób), czy używałeś zaawansowanego słownictwa i czy popełniłeś wiele błędów gramatycznych.

Zacznij od zrobienia planu i zapisz co chcesz zawrzeć w każdym tekście i co napiszesz w każdym paragrafie. Możesz także zanotować słownictwo, które zamierzasz użyć.

Zarządzaj czasem – oba teksty są mniej więcej takiej samej długości i są tak samo punktowane,tak więc czas rozdziel po równo.

Pamiętaj o limicie słów i poćwicz pisanie w granicach danego limitu.

Zawrzyj wszystkie punkty wymienione w poleceniu i używaj swoich słów zamiast powtarzać tych z polecenia.

 

Słuchanie

Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie się do słuchania jest … tak,zgadłeś – słuchanie! Posłuchaj różnych rodzajów nagrań takich jak wywiady, przemówienia, monologi, wykłady, codziennych konwersacji i innych.

Przygotuj się na wysłuchanie szerokiej gamy akcentów i poćwicz zrozumienie ludzi, z różnych części kraju i z różnych krajów angielskojęzycznych. Możesz słuchać podcastów, radia, wywiadów, oglądać filmiki na YouTubie, seriale i filmy.

Tak jak w przypadku czytania uważaj na rozpraszacze.

Spróbuj przewidzieć jakiego słowa będziesz wysłuchiwać. Przeczytaj pytanie i podkreśl najważniejsze wyrażenia czy słowa i spróbuj zidentyfikować najbardziej prawdopodobną odpowiedź. Czy będzie to przymiotnik, czasownik, liczba, rodzaj aktywności,osoba, czy określenie czasu.

 

Mówienie

Mówienie składa się z czterech części – wywiadu, omawiania obrazków, wspólnego zadania i dyskusji. W wywiadzie możesz spodziewać się pytań o Twoją osobę, Twoje zainteresowania, rodzinę, pracę czy szkołę itp. Pamiętaj o tym, aby udzielać wyczerpujących odpowiedzi i zawrzeć zaawansowane słownictwo.

Następna część będzie wymagała od Ciebie omówienia dwóch z trzech obrazków w ciągu jednej minuty. Skup się tylko na dwóch wybranych przez Ciebie i nie mów nic o tym trzecim. Porównaj obrazki ze sobą, a nie tylko je porównuj. Wykorzystaj cały swój czas i nie pozwól, aby nastała cisza. Egzaminator powie Ci co masz robić, ale polecenie znajduje się również na stronie z obrazkami. Używaj takich słów jak ‘while’, ‘whereas’ i ‘both’. Jeśli w poleceniu znajduje się słowo ‘might’ to egzaminator będzie oczekiwał od Ciebie spekulacji, więc użyj takich słów lub zwrotów jak: perhaps, seems like, might have, it could be that.

Trzecia część skupia się na komunikacji. Ty i Twój partner (drugi kandydat) otrzymujecie mapę myśli, która będzie stanowiła podstawę Waszej konwersacji. Pamiętaj, że ta druga osoba jest tak zestresowana jak Ty i jest w takiej samej sytuacji. Pozwól drugiej osobie mówić i zostaw jej na to czas.

Czwarta część to dyskusja, które jest kontynuacją części 3. Zadawaj swojemu partnerowi pytania, udzielaj wyczerpujących odpowiedzi używaj słów łączących, aby Twoje wypowiedzi miały odpowiednią strukturę. Jest to Twoja okazja, aby pokazać jak potrafisz rozwinąć tematy z poprzedniej części.

 

MATERIAŁY

 

Linki poniżej przedstawiają różne formy ćwiczeń i przygotowań do każdej z części egzaminu. Możesz  ich użyć i uwzględnić je w swoim przygotowaniu się do egzaminu, aby czuć się bardziej pewnym siebie. Wśród tych zasobów znajdują się: kompletne próbne zestwy egzaminu, testy ćwiczeniowe, ćwiczenia dla poszczególnych sekcji, materiały o mówieniu z przykładowymi pytaniami i odpowiedziami, materiały koncentrujące się na poszczególnych sekcjach i więcej.

https://www.cambridgeenglish.org/images/167863-cambridge-english-advanced-cae-from-2015-teaching-tips.pdf

https://www.cambridge.org/pl/cambridgeenglish/official-exam-preparation-materials/exam/cambridge-english-advanced-cae-2015

https://www.cambridgeenglish.org/exams/advanced/preparation/

https://www.flo-joe.co.uk/cae/students/index.htm

https://www.onestopenglish.com/exams/cambridge-esol-exams/cae/

https://olpt.s3.amazonaws.com/online-practice-cae/index.html

https://elt.oup.com/student/caeresult/cae/?cc=global&selLanguage=en&mode=hub

https://www.splendid-speaking.com/exams/cae_speaking.html

https://www.caeexamtips.com/blog/viral-vocabulary

 

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu na CourseFinders.com

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you