Postanowienia noworoczne? Mamy lepszy pomysł!

Najpierw czekamy z utęsknieniem na święta. Niestety one zawsze mijają za szybko. Potem szykujemy się na sylwestra i w końcu nadchodzi on… nowy rok! A wraz z nim zewsząd atakują nas postanowienia noworoczne. No przecież „Nowy rok, nowy Ty!”

Z doświadczenia jednak za dobrze wiemy jak to wygląda – mało komu uda się wytrwać w postanowieniach do końca stycznia.

Najczęściej pod wpływem emocji i świadomości upływającego czasu decydujemy się na postanowienia, które wymagają od nas za wiele. W efekcie nasze postanowienie nadal pozostają marzeniami. Dlatego zaproponujemy Wam dwa proste sposoby by zacząć konsekwentnie realizować swoje cele w nowym roku.

 

Małe kroki dają duże efekty

Chyba już to gdzieś słyszałeś? Tak, my również. Jednak co to oznacza w praktyce? Jak wyodrębnić te małe kroki? Powiedzmy, że postanowiłeś sobie że przeczytasz w 2019 roku 12 książek, po jednej na miesiąc. Przy natłoku obowiązków może się to wydawać dużo. Kiedy to podzielisz na małe kroki wyda się to bardziej osiągalne i takie będzie. Postanów więc czytać codziennie przez 20 minut. Może się okazać, że uda Ci się przeczytać nawet więcej książek w tym roku.

Jeśli planujesz wprowadzić w 2019 nowy nawyk to warto przeznaczyć na wykonywanie go (przynajmniej na początku) niewielką ilość czasu, czyli taką, którą zawsze wygospodarujesz nawet przy pracowitym dniu – 10-20 minut. Patrząc na cały dzień, nie jest to dużo, ale wystarczająco by na coś produktywnego ten czas przeznaczyć. Co to będzie to zależy już tylko od Ciebie – czytanie książek, spacer, a może nauka języka? Oczywiście, w przyszłości może ten czas zwiększać i dopasować do swoich możliwości.

 

Tygodniowe wyzwania

Postanowienia noworoczne to często plan na cały rok, a nawet całe życie. Stawiając sobie takie ramy czasowe możemy skazywać się na porażkę. Zmiany łatwiej wprowadzać pomału. Właśnie dlatego dobrym pomysłem będzie planowanie tygodniowych wyzwań. Chcesz codziennie ćwiczyć jogę? Super! Ustal sobie, że w następnym tygodniu będziesz codziennie ćwiczyć jogę przez 20 minut.

Jeśli uczysz się języka (np. hiszpańskiego) możesz zrobić sobie miesiąc wyzwań. W pierwszym tygodniu uczyć się 5 nowych słówek dziennie. W drugim czytać wiadomości po hiszpańsku. W trzecim tłumaczyć codziennie po jednej hiszpańskiej piosence. A w czwartym słuchać podcastów po hiszpańsku po 15 minut dziennie.

 

Spróbujesz naszych pomysłów?

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i daj nam znać.

This post is also available in: angielski

Ucz się języków za granicą Znajdź idealną szkołę językową dla siebie