Nietypowe święta dookoła świata

Dużo ze świąt, które znamy jest obchodzonych prawie na całym świecie, lub w większości krajów. Jednak jest też dużo świąt, które są specyficzne dla danej kultury lub kraju. Poznaj nietypowe święta dookoła świata.

 

calaveras dia de los muertos

Dia de los Muertos (Dzień Zmarłych) – Meksyk

Przybliżając nietypowe święta dookoła świata na naszej liście musiał zagościć Dzień Zmarłych, obchodzony w Meksyku 1 i 2 listopada. To święto ma radosny charakter, gdyż Meksykanie wierzą, że dusze zmarłych powracają by celebrować rodzinne więzy ze swoimi  bliskimi ucztując i wspólnie ciesząc się sobą. Charakterystyczne dla tego święta są „calaveras”, rozpowszechnione na świecie pod nazwą „sugar skulls” czyli kolorowe i udekorowane czaszki zrobione z cukru lub gliny by upamiętnić zmarłych.

 

st patricks day shamrock

St. Patrick’s Day (Dzień Świętego Patryka) – Irlandia

To religijne i narodowe święto obchodzone jest 17 marca i upamiętnia dokonania Św. Patryka. Do tradycji związanych z tym świętem należy noszenie zielonych ubrań oraz dodatków z „shamrock”, czyli trójlistną koniczyną (kolor zielony oraz „shamrock” to symbole Irlandii). Tego dnia organizowane są liczne parady i festyny.

 

thanksgiving turkey

Thanksgiving (Święto Dziękczynienia) – Stany Zjednoczone

To święto obchodzone jest w 4. czwartek listopada i upamiętnia pierwsze dożynki mieszkańców kolonii Plymouth z roku 1621. Najważniejsze tego dnia jest zjedzenie wspólnego posiłku z rodziną i wyrażenie tego za co jest się wdzięcznym. Symbolem tego święta jest indyk, który jest spożywany na uroczystej kolacji. Oprócz niego na stole zazwyczaj goszczą słodkie ziemniaki, farsz, sos żurawinowy, ciasto z dyni oraz ajerkoniak.  Z okazji tego święta również organizuje się parady.

 

purim hamantasze

Purim – obchodzone przez społeczności żydowskie na całym świecie

Święto występuje zazwyczaj w lutym lub marcu (zależy to od kalendarza żydowskiego), które upamiętnia ocalenie żydów przed zagładą planowaną przez rządzącego Hamana. W dzień poprzedzający święto obowiązuje post. Modlitwy odbywają się dzień wcześniej i w dniu święta w domach jak i w synagogach. Po południu rodziny spotykają się przy uroczystym posiłku, a obchodom towarzyszą tańce, zabawy, dzieci się przebierają, rozdawane są również prezenty. Hamantasze to tradycyjne ciasteczka spożywane podczas tego święta.

 

Ucz się języka za granicą Znajdź idealną szkołę językową dla siebie