Preparing to study abroad

Nauka za granicą to ekscytująca przygoda, ale jak w przypadku wszystkich nowych doświadczeń, możesz być trochę niespokojny przed wyjazdem. Przygotowanie jest kluczem do zredukowania stresu i zapewnienia sobie możliwie najlepszego pobytu, gdy będziesz za granicą.

Przygotowaliśmy osobny przewdonik, który pomoże Ci wybrać idealną szkołę językową, a oto kilka rzeczy, które warto przemyśleć gdy już zostaniesz przyjęty.

 

Formalności

Przygotuj niezbędne dokumenty takie jak paszport i wiza jak najszybciej będzie to możliwe. Podanie o wizę można złożyć zazwyczaj po otrzymaniu listu przyjęcia do wybranej szkoły językowej. Należy pamiętać, że wydanie wizy może zająć dużo czasu i może wiązać się z wizytą w ambasadzie lub konsulacie, więc najlepiej zacząć od załatwiania tych formalności.

 

Zdobądź informacje na temat miejsca, które masz zamiar odwiedzić

Dowiedz się, jak najwięcej możesz o kraju i regionie, który masz zamiar odwiedzić. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest ambasada we własnym kraju. Czy istnieje jakiś obszar, którego lepiej nie odwiedzać? Zapytaj znajomych, czy znają kogoś, kto odwiedził już ten kraj i poproś ich, aby opowiedzieli Ci o swoich doświadczeniach. Możesz również przeczytać opinie uczniów na CourseFinders, aby zobaczyć, co inni uczniowie mówią o danej szkole lub mieście.

 

Zarezerwuj nocleg

Być może nie chcesz rezerwować noclegu na cały pobyt, ale upewnij się, że masz zorganizowane co najmniej pierwsze kilka dni tak,aby mieć czas na zadomowienie się, a dopiero później szukać miejsca na pobyt. Twoja szkoła lub przedstawiciel powinien być w stanie pomóc zorganizować Ci nocleg z wyprzedzeniem.

 

Zaplanuj swoje pierwsze 24 godziny

Pierwsze 24 godziny będą najbardziej przytłaczające, więc bądź przygotowany. Upewnij się, że wiesz, jak dostać się z lotniska do miejsca, w którym się zatrzymasz. Naucz się co najmniej kilka podstawowych zwrotów, tak abyś mógł, w razie konieczności poprosić kogoś o pomoc. Jak dostaniesz  do szkoły z miejsca w którym przebywasz? W przypadku korzystania z transportu publicznego, czy wiesz, gdzie wsiąść i wysiąść i jak zapłacić za przejazd? Miej wszystkie te informacje zapisane na papierze, jako że baterie zwykle rozładowują się w najgorszym możliwym momencie!

 

Ubezpiecz swoją podróży

Istnieje wiele firm oferujących ubezpieczenia podróżnicze dla uczniów; nie podróżuj bez niego. Może to nawet być wymóg wizowy, więc sprawdź swoje opcje przed wyjazdem i upewnij się, że wybierzesz polisę, która oferuje ochronę pokrywającą to, co zamierzasz robić. Na przykład, jeśli masz zamiar jeździć na nartach to być może musisz poinformować o tym swojego ubezpieczyciela wcześniej i zapłacić trochę więcej.

 

Wizyta u lekarza

Należy poinformować lekarza o miejscu do którego będziesz podróżować. Być może będą wymagane szczepienia, a Twój lekarz może chcieć przeprowadzić podstawowe badania, aby upewnić się, że jesteś zdrowy i gotowy do podróży. Jeśli regularnie zażywasz jakieś leki upewnij się, że są one dostępny w kraju do którego się wybierasz (mogą one występować pod inną nazwą) lub weź ze sobą zapas, który wystarczy na całą podróż.

 

Kup bilet lotniczy

Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej kupisz bilet tym będzie on tańszy. Jeśli sprawdzałeś ceny online i wydają się one ciągle zwiększać to wyczyść pamięć podręczną przeglądarki internetowej i sprawdzić ponownie w prywatnym trybie wyszukiwania, niektórzy przewoźnicy mogą wykazywać się sprytem i podnosić ceny w górę, gdy widzą, że wracasz na stronę.

 

Finanse

Dokładnie zbadaj koszty utrzymania i upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, a także trochę zapasu na nagłe przypadki. Przydatnę mogą okazać się karta kredytowa lub karta przedpłacona. Wiza może również wymagać, żebyś udowodnił, że masz dostęp do pewnej kwoty pieniędzy po przyjeździe. Pamiętaj, aby tp sprawdzić przed wyjazdem. Należy również mieć trochę pieniędzy w lokalnej walucie na czas bezpośrednio po przyjeździe, wna wypadek gdy za coś będzie można zapłacić tylko gotówką.

 

Co spakować

Zrób listę, a następnie skreśl wszystko bez czego możesz żyć. Upewnij się, żeby wziąć kilka rzeczy, które sprawią, że poczujesz się jak w domu, ale pamiętaj również, że będziesz chciał przywieźć rzeczy z powrotem ze sobą, więc nie wykorzystuj całego miejsca. Sprawdź pogodę i weź ją pod uwagę pakując się, mając na uwadze porę roku podczas której będziesz przebywać w kraju. Należy również pamiętać o lokalnych zwyczajach, a więc upewnij się, że będziesz w stanie ubrać się odpowiednio, okazując szacunek do kultury.

 

Komunikacja

Mimo, że spotkasz wiele nowych ludzi i zawrzesz przyjaźnie na całe życie, będzie chciał pozostać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi w domu. Międzynarodowe rozmowy telefoniczne są drogie, więc założ konto Skype lub WhatsApp, abyś mógł pozostać w kontakcie z bliskimi za darmo poprzez Wi-Fi. Można również skonfigurować konta dla starszych członków rodziny i nauczyć ich, jak z nich korzystać przed wyjazdem.

Dobrym pomysłem może również być zakupienieć lokalnej karty SIM do telefonu komórkowego. Dzięki temu będziesz mieć numer, dzięki któremu szkoła i rodzina będą mogli się z Tobą skontaktować w sytuacjach kryzysowych, a do tego będziesz mógł pozostawać w kontakcie z nowymi przyjaciółmi, których spotkasz.

 

Właściwe nastawienie

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż. Przed wyjazdem, przygotuj się psychicznie. Pamiętaj, dlaczego to robisz. Po przyjeździe: bądź otwarty, nie bój się zadawać pytania i prosić o pomoc, bądź miły dla nieznajomych, oczekuj, że rzeczy nie pójdą zgodnie z planem, a w razie wątpliwości, uśmiechaj się!

This post is also available in: angielski

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you