Wymagania wizowe by uczyć się za granicą

 

Pamiętaj, że gdziekolwiek zdecydujesz się uczyć, agencja edukacyjna w Twoim kraju może pomóc Ci przygotować wniosek wizowy i zminimalizować ryzyko odrzucenia

Nauka w Wielkiej Brytanii

Każdego roku tysiące zagranicznych studentów z powodzeniem uzyskuje wizę na studia w Wielkiej Brytanii. Rząd Wielkiej Brytanii chętnie przyjmuje studentów zagranicznych, i nie ma ograniczenia co do liczby wiz studenckich, które mogą zostać wyemitowane.

Imigracja i wizy w Wielkiej Brytanii są zarządzane przez UK Border Agency (UKBA). Proszę odwiedź stronę internetową UKBA dla najbardziej aktualnych informacji.

 

Czy potrzebna jest mi wiza?

To zależy od Twojego obywatelstwa i statusu imigracyjnego. Dowiedz się, czy potrzebna jest Ci wiza na stronie UKBA.

 

Kiedy należy złożyć wniosek o wizę?

Ważne jest aby złożyć wniosek na długo przed planowanym rozpoczęciem kursu. Wielu studentów nie zdaje sobie sprawy, jak długo zajmuje ten proces i nie pozostawiają sobie wystarczająco dużo czasu. Twój wniosek może wymagać:

 • szczepienie lub – jeśli przyjeżdżasz z obszaru wysokiego ryzyka gruźlicy – RTG klatki piersiowej
 • przygotowania dokumentów pokazujących Twoje finanse i kwalifikacje
 • udziału w wywiadzie lub badań biometrycznych.

Średni czas rozpatrywania wniosków wizowych różni się w zależności od kraju. Możesz dowiedzieć się więcej ze strony UKBA dotyczącej obsługi wiz.

 

Jaki rodzaj wizy potrzebuję?

Następujące wiza jest przeznaczona dla uczniów, którzy chcą zrobić krótki kurs językowy, lub 11-miesięczny kurs języka angielskiego:

 • Short-term study visa: Możesz składać wniosek, jeśli masz 18 lat lub więcej i chcesz studiować w Wielkiej Brytanii przez okres do 6 miesięcy. Jeśli chcesz uczyć się tylko  języka angielskiego, możesz ubiegać się o extended student visitor visa (przedłużoną wizę studencką) ważną do 11 miesięcy. Możesz składać wniosek, jeśli masz mniej niż 18 lat i chcesz pozostać przez okres do 6 miesięcy na każdy krótki kurs (w tym kursy języka angielskiego).

 

Następujące dwie wizy pozwalają na odbycie dłuższego kursu w Wielkiej Brytanii. Twój kurs musi odbyć się w szkole, na uczelni lub uniwersytecie, znajdującym się na liście zaufanych sponsorów UKBA.

 • Tier 4 (Child) student visa: Można składać wniosek, jeśli masz od 4 do 17 lat. Jeśli masz pomiędzy 4 i 15 lat, musisz przyjeżdżać Wielkiej Brytanii, aby kształcić się w niezależnej, odpłatnej szkole.

 

Praca w Wielkiej Brytanii

Jeżeli przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii z wizą „short-term study visa” nie jesteś uprawniony do pracy w Wielkiej Brytanii. Niektórzy uczniowie, którzy wjeżdżają na wizę studencką Tier 4, kwalifikują się do pracy przez pewną ilość godzin w tygodniu oraz w okresach świątecznych. Odwiedź stronę UKBA aby uzyskać więcej informacji.

 

Dowiedz się więcej

Możesz dowiedzieć się więcej o wizach na stronie UKBA. Rada Wielkiej Brytanii Międzynarodowych Spraw Studenckich przygotowała także informacje dla studentów, ale najnowszej oficjalne informacje proszę sprawdzać również na stronie internetowej UKBA.

 

Nauka w Stany Zjednoczone Ameryki

 

Wiza F-1 (Academic Student) pozwala na wjazd do Stanów Zjednoczonych w charakterze  uczenia w pełnym wymiarze godzin. Aby nauczyć się języka angielskiego w Ameryce będziesz potrzebował wizy studenckiej F-1. Jest to uzależniona od liczby tygodni podczas których będziesz się uczył i typu programu, który wybierzesz.

 

Aby uczyć się z tą wizy trzeba podjąć kurs z 18 lub więcej godzinami tygodniowo

Zazwyczaj, gdy zostajesz przyjęty na kurs, szkoła przesyła Ci formularz I-20. Jest to pierwszy krok w procesie aplikowania o wizę studencką. Z formularzem I-20 można złożyć wniosek o wizę studencką F-1 w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Formularz I-20 jest formularzem rządowym, który pokazuje rządowi USA, że jesteś uprawniony do statusu ucznia  F-1.

Travel.State.Gov – Study and Exchange Visas

 

Nauka w Kanadzie

 

Pozwolenie na naukę i informacje dotyczące wizy

Możesz uczyć się angielskiego przez maksymalnie 6 miesięcy z wizą „Visitor Visa”. Nie potrzebujesz pozwolenia na naukę (wizy studenckiej), jeśli planujesz podjąć kurs lub programu nauczania w Kanadzie na okres sześciu miesięcy lub krótszy. Jeśli chcesz ubiegać się o pozwolenie na naukę, aby przyjechać Kanady, musisz brać udział w kursie języka angielskiego w pełnym wymiarze czasu.

 

 

LIST PRZYJĘCIA

Dokument ten jest dowodem, że będziesz uczęszczać na kurs języka angielskiego w Kanadzie. Po rejestracji i opłaceniu czesnego, w części lub w całości, otrzymasz pismo o przyjęciu od wybranej szkoły językowej. Jeżeli wybrana szkoła jest instytucją na poziomie szkolnictwa policealnego to musi znajdować się na liście wyznaczonych instytucji naukowych. Upewnij się, żeby to sprawdzić przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

 

List Przyjęcia jest niezbędny do ubiegania się o pozwolenie na naukę, Visitor’s Visa lub aby przyjechać do Kanady i udowodnić urzędnikowi imigracyjnym na lotnisku, że będziesz uczęszczać na kurs języka angielskiego, nawet jeśli nie musisz wcześniej ubiegać się o wizę.

VISITOR’S VISA (TRV)

Zgodnie z przepisami imigracyjnymi, możesz uczyć się przez maksymalnie 6 miesięcy z wizą „Visitor Visa”.

 

Kto potrzebuje Visitor’s Visa

Możesz uczyć się angielskiego przez maksymalnie 6 miesięcy z wizą „Visitor Visa”. Nie potrzebujesz pozwolenia na naukę (wizy studenckiej), jeśli planujesz podjąć kurs lub programu nauczania w Kanadzie na okres sześciu miesięcy lub krótszy.

Jeśli chcesz brać udział w kursie języka angielskiego dłużej niż przez 6 miesięcy to musisz ubiegać się o pozwolenie na naukę i będziesz musiał uczęszczać na kurs w pełnym wymiarze czasu.

Aby dowiedzieć się więcej o wizie skontaktuj się z Ambasadą Kanadyjską w Twoim kraju lub rejonie.

 

Przed przyjazdem do Kanady

Aby przyjechać do Kanady i brać udział w kursie języka angielskiego przez okres któtszy niż 6 miesięcy, musisz:

 • Być zdrowy. Być może będziesz musiał iść na badania lekarskie
 • Musisz przestrzegać przepisów kanadyjskich
 • Mieć ważny passport lub inne dokumenty podróżnicze potwierdzające Twoją tożsamość
 • Aplikować o Temporary Resident Visa (TRV – Wiza na pobyt tymczasowy) jeśli jesteś z niektórych krajów

 

Kanada nie płacić za usługi medyczne lub szpitalne osób odwiedzających. Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne do pokrycia kosztów leczenia przed wyjazdem do Kanady.

Skontaktuj się z Ambasadą Kanady, Wysoką Komisją lub konsulatem w celu uzyskania informacji o tym, czego potrzebujesz przed przyjazdem do Kanady.

 

Po przyjeździe

Urzędnik z Obywatelstwa i Imigracji Kanady zada Ci kilka krótkich pytań po przyjeździe. Aby to szybko przejść, trzymaj swój paszport przy sobie, a nie w bagażu.

Jeśli otrzymałeś List Przyjęcia, pokaż go do urzędnikaowi imigracyjnemu. Może on również chcieć poznać Twój adres zatrzymaniu w trakcie nauki.

Urzędnik podbije Twój  paszport pieczęcią, pokazującą na jak długo możesz pozostać w Kanadzie. Nie wahaj się zadawać pytań, jeśli nie jesteś czegoś pewien. W zależności od Twoich odpowiedzi na pytania urzędnika imigracyjnego, biletu lotniczego i Twoich funduszy, będzie mógł przebywać w Kanadzie do 6 miesięcy.

Po przyjeździe, może chciećz zmienić warunki wizyty. Jest to możliwe w szczególnych przypadkach. Trzeba to zrobić, zanim skończy się wiza. Musisz złożyć podanie będąc w  Kanadzie, aby przedłużyć swój pobyt lub przyjechać na trzy tygodnie przed upływem terminu ważności wizy.

Jeśli później chcesz uzyskać pozwolenie na naukę, będziesz musiał opuścić Kanadę i złożyć podanie z zewnątrz. Jeśli masz wizę do USA, można przekroczyć granicę samochodem lub autobusem i złożyć podanie stamtąd. Pod żadnym pozorem odwiedzający nie mogą ubiegać się o pozwolenie na naukę z terytorium Kanady.

 

POZWOLENIE NA NAUKĘ

Jeśli chcesz uczęszczać na kurs języka angielskiego dłużej niż przez 6 miesięcy to musisz ubiegać się o pozwolenie na naukę i będziesz musiał uczęszczać na kurs w pełnym wymiarze czasu.

 

Kto potrzebuje pozwolenia na naukę?

Jeśli potrzebujesz pozwolenie na naukę (wizę studencką) aby przyjechać do Kanady, to musisz uczyć się w pełnym wymiarze godzin. Twój List Przyjęcia będzie wskazywał wybrany przez Ciebie  programu w pełnym wymiarze godzin. To pokazuje początkową i końcową datę Twojej nauki i kwotę, którą zapłaciłeś z góry.

Pozwolenia na naukę są wydawane przez Biura Imigracji tylko wtedy, gdy kurs jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

 

Kto potrzebuje Visitor’s Visa oprócz pozwolenie na naukę?

Kandydaci z wielu krajów będą musieli ubiegać się o wizę dla zwiedzających (TRV – wizy na pobyt czasowy). Dokumentacja i proces do uzyskania TRV jest bardzo podobny do ubiegania się o Pozwolenie na naukę. W tym przypadku należy udowodnić urzędnikowi imigracyjnemu, że możesz pokryć wszystkie koszty podróży i że wrócisz do swojego kraju po wizycie.

Generalnie, urzędnicy imigracyjni będą lepiej zrozumieć i uwierzą, że przyjeżdżasz do Kanady uczyć się na kursię języka angielskiego jeśli zarejestrujesz się na program w pełnym wymiarze czasu.

 

Zalety posiadania pozwolenia na naukę

Należy złożyć wniosek o pozwolenie na naukę przed przybyciem do Kanady, jeśli myślisz, że będziesz chciał kontynuować naukę w innym programie nauczania po zakończeniu kursu krótkoterminowego lub programu.

Jeśli nie masz ważnego pozwolenia na naukę, a chcesz kontynuować proces uczenia się, będziesz musiał opuścić Kanadę aby ubiegać się o pozwolenie. Niektórzy cudzoziemcy mogą ubiegać się i otrzymać pozwolenie na naukę przebywając na terenie Kanady. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Jak ubiegać się o pozwolenie na naukę

Wydrukuj wniosku o pozwolenie na naukę w Kanadzie. (Jeżeli jesteś z niektórych krajów, urzędnik imigracyjny będzie rozpatrywał również wniosek o wizę na pobyt tymczasowy (TRV), wraz z pozwoleniem na naukę. Nie potrzebujesz odrębnego wniosku).

 1. Zbierz dokumenty potrzebne do złożenia wniosku. Oto niektóre z nich:
  • Ważny paszport
  • List przyjęcia
  • Dowód na to, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać się przez cały pobyt w Kanadzie. Na przykład list z banku w Twoim kraju oraz pisemne zobowiązanie rodziców o wsparciu finansowym pokaże urzędnikom imigracyjnym, że jesteś w stanie pokryć swoje wydatki podczas pobytu w Kanadzie. Te wydatki obejmują czasne, zakwaterowanie, transport, ubezpieczenie medyczne, potrzeby osobiste i lot powrotny do domu
  • Badanie lekarskie, jeśli będzie tego wymagać imigracja
  • list od pracodawcy lub organizacji sponsorującej jeśli jesteś sponsorowany
  • 150  CAN $  (dolarów kanadyjskich) na opłatę za wniosek
 2. Wypełnij wniosek o pozwolenie na naukę. Ostrożnie i w pełni wypełnij formularz:
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami
  • Użyj komputera, maszyny do pisania lub pisz wyraźnie używając czarnego tuszu
  • Dodaj odpowiednie znaki w językach, które nie używają alfabetu łacińskiego, takich jak chiński, arabski, cyrylica, japoński, hebrajski, etc.
  • Podpisz wraz z datą swoje formularze aplikacyjne
 3. Dołącz właściwą opłatę za wniosek.

Jest opłata manipulacyjna doliczana do składanego wniosku o pozwolenie na naukę. Obecna stawka (kwiecień 2015) to 150 CAN $ (dolarów kanadyjskich) za pozwolenie na naukę, i $ 100 (dolarów amerykańskich) za wizę na pobyt tymczasowy (TRV). Sprawdź dostępne przyjęte metody płatności w urzędzie, w którym będziesz składać wniosek.

 

Upewnij się, że Twój wniosek jest kompletny.

Skonsultuj się z biurem wizowym lub odiwedź jego stronę internetową, aby zobaczyć, czy nie trzeba wypełnić lub dostarczyć żadnych dodatkowych formularzy lub dodatkowych dokumentów.

 1. Złóż wniosek.

Uiść opłaty i złóż wymgane dokumenty do biura wizowego w ambasadzie kanadyjskiej, Wysokiej Komisji lub konsulacie odpowiedzlanym za kraj, w którym mieszkasz.

 1. Dostarcz dodatkowe informacje lub dokumenty, jeśli będzie to wymagane przez biuro wizowe. Może to obejmować:
  • Wyniki badań lekarskich.

Musisz przejść badania lekarskie, jeśli pochodzisz z kraju, z wysokim ryzykiem dla zdrowia; lub jeśli będziesz uczyć się lub pracować w miejscu, gdzie ochrona zdrowia publicznego jest niezbędna.

Urzędnik ds. wiz doradzi Ci czy musisz przejść badania lekarskie i przekaże Ci instrukcje jak postępować. Jeśli będziesz musiał poddać się badaniom lekarskim, przetwarzania Twojego wniosku może trwać co najmniej trzy dodatkowe miesiące.

  • Zaświadczenie od policji/zaświadczenie o niekaralności.

Urzędnik ds. wiz może żądać zaświadczenia od policji, aby udowodnić urzędnikom Citizenship and Immigration Canada (CIC), że jesteś osobą odpowiedzialną i że nie figurujesz w rejestrze karnym.

Policja może sprawdzić Twoje dane pod względem bezpieczeństwa i karalności. Takim kontrolom może być poddany każdy kto ma conajmniej 18 lat i ubiega się i pozwolenie na naukę.

Jeśli się przeprowadzisz lub zmienisz adres , numer telefonu lub faksu zanim Twój wniosek zostanie przetworzony musisz poinformować CIC o tych zmianach. Skontaktuj się z Biurem Wizowym, w którym składałeś wniosek.

Przy ubieganiu się o pozwolenie na naukę, nie ma gwarancji akceptacji. Nie należy podejmować żadnych ostatecznych kroków, takich jak zakup biletów lotniczych lub rezygnacja z pracy, aż wniosek o pozwolenie na naukę zostanie zatwierdzony.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące Twojego wniosku, skontaktuj się z Biurem Wizowym, w którym złożyłeś wniosek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj Government of Canada – Citizenship and Immigration

 

Po złożeniu wniosku – Status Twojego wniosku

Biuro Wizowe dokona przeglądu Twojego wniosku, aby upewnić się czy poprawnie go wypełniłeś i czy zawiera on wszystkie wymagane dokumenty.

Po dokonaniu przeglądu wniosku, urzędnik zdecyduje czy konieczny jest wywiad. Jeśli tak to urzędnik poinformuje Cię o miejscu i dacie.

Jeśli Citizenship and Immigration Canada nie zaakceptuje Twojego wniosku, poinformują Cię o powodzie odmowy na piśmie. Wnioski o pozwolenie na naukę mogą być odrzucone z następujących powodów:

 • Nie wykazałeś dowodów samowystarczalności finansowej
 • Nie przeszedłeś pozytywnie badania lekarskiego
 • Nie przekonałeś urzędnika, że Twoim podstawowym celem pobytu w Kanadzie jest nauka
 • Nie przekonałeś urzędnika, że opuścisz Kanadę pod koniec okresu nauki. Uwaga: możesz składać wniosek o pozwolenie na naukę w Kanadzie nawet jeśli wnioskujesz lub rozważasz aplikowanie o stałą imigrację do Kanday teraz lub w przyszłości. Niemniej jednak urzędnik musi być przekonany, że opuścisz Kanadępod koniec okresu uprawnionego pobytu (w przypadku, gdy Twój wniosek o stały pobyt zostanie odrzucony).

Jeśli masz pytania dotyczące odmowy, musisz skońtaktować się z Biurem Wizowym, które wydało Ci list odmowny.

 

Dokumenty dotyczące zatwierdzenia wniosku

Jeśli Twój wniosek zostanie zatwierdzony otrzymasz następujące dokumenty:

 • List wprowadzający potwierdzający wydanie zgody. Ten list nie jest Twoim pozwoleniem na naukę. Weź ten list ze sobą, aby okazać go urzędnikom imigracyjnym kiedy będziesz wchodził na teren Kanady i wtedy otrzymasz pozwolenie na naukę.
 • Temporary Resident Visa (TRV – tymczasowa wiza pobytowa)  w paszporcie jeśli pochodzisz z niektórych krajów. Będzie tam data – do tego dnia musisz przybyć do Kanady, będzie tam też znajdowała się informacja na temat ile razy możesz wkraczać na teren Kanady. Musisz przybyć do Kanady zanim wygaśnie TRV.

Więcej informacji znajdziesz tutaj Citizenship and Immigration – Status of Your Application na oficjalnej stronie dotyczącej imigracji do Kanady.

 

Przybycie do Kanady

Gdy przyjdziesz do Kanady, najpierw przejdziesz przez cło, gdzie należy pokazać swoje dokumenty podróży i powiedzieć urzędnikowi, że przyjeżdżasz do Kanady, aby się uczyć. Następnie będziesz rozmawiać z urzędnikiem Citizenship and Immigration Canada (CIC) w punkcie granicznym.

Bądź przygotowany, aby okazać następujące dokumenty po przyjeździe do Kanady:

 • List wprowadzający od CIC, który otrzymałeś, gdy wydano zgodę na pozwolenie na naukę. Ten list zawiera numer referencyjny pozwolenia.
 • Ważny paszport
 • Ważna wiza “Temporary Resident Visa” (jeśli jest to wymagane)
 • Oryginał lub kopię listu akceptacji ze szkoły, w której masz prawo się uczyć
 • Adres miejsca, w którym będziesz mieszkać
 • Dowód wsparcia finansowego
 • Listy referencyjne lub wszelkie inne dokumenty zalecane przez kanadyjską ambasadą, Wysoką komisję lub konsulat w Twoim kraju

 

Zrozumienie zasad i warunków na pozwoleniu na naukę

“Warunki” wymienione na pozwoleniu poinformują Cię o tym:

 

 • jak długo możesz zostać w Kanadzie
 • gdzie możesz się uczyć
 • na jakim poziomie możesz się uczyć
 • Twój program nauczania
 • data, do której musisz opuścić Kanadę
 • czy musisz zgłosić się na badania lekarskie lub na kontrolę
 • czy musisz przedstawić dowody o zgodności dla określonych warunków
 • czy jesteś uprawniony do pracy ne terenie kampusu wybranej przez Ciebie instytucji
 • jeśli chcesz zmienić którykolwiek z warunków w pozwolenia na naukę, należy złożyć wniosek o zmianę warunków lub przedłużyć swój pobyt w Kanadzie.

 

Opuszczanie i ponowne wkraczanie do Kanady

W celu powrotu do Kanady, należy posiadać:

 • ważny paszport lub dokument podróży
 • ważne pozwolenie na naukę, jeśli wracasz, aby uczyć się w Kanadzie
 • aktualną wizę  „Temporary Resident Visa”, jeśli jesteś obywatelem jednego z niektórych krajów, dla których jest to wymagane. Jeśli wiza na pobyt czasowy wygasła lub była przeznaczona wyłącznie do jednorazowego wejścia, trzeba będzie złożyć wypełniony wniosek wizowy na pobyt czasowy do kanadyjskiej ambasady, wysokiej komisji lub w konsulacie za granicą, aby ponownie wejść na teren Kanady
 • Posiadanie tych dokumentów nie gwarantuje ponownego wejścia na teren Kanady. Wszystkie osoby muszą wykazać, że spełniają one wszystkie wymogi ustawy i rozporządzeń dotyczących Imigracji i Ochronie Uchodźców przed wydaniem zezwolenia na wejście lub ponowne wejście do Kanady.

 

This post is also available in: angielski

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you