Dużo ze świąt, które znamy jest obchodzonych prawie na całym świecie, lub w większości krajów. Jednak jest też dużo świąt, które są specyficzne dla danej kultury lub kraju. Poznaj nietypowe święta dookoła świata.

Dia de los Muertos (Dzień Zmarłych) – Meksyk

Przybliżając nietypowe święta dookoła świata na naszej liście musiał zagościć Dzień Zmarłych, obchodzony w Meksyku 1 i 2 listopada. To święto ma radosny charakter, gdyż Meksykanie wierzą, że dusze zmarłych powracają by celebrować rodzinne więzy ze swoimi  bliskimi ucztując i wspólnie ciesząc się sobą. Charakterystyczne dla tego święta są „calaveras”, rozpowszechnione na świecie pod nazwą „sugar skulls” czyli kolorowe i udekorowane czaszki zrobione z cukru lub gliny by upamiętnić zmarłych.

St. Patrick’s Day (Dzień Świętego Patryka) – Irlandia

To religijne i narodowe święto obchodzone jest 17 marca i upamiętnia dokonania Św. Patryka. Do tradycji związanych z tym świętem należy noszenie zielonych ubrań oraz dodatków z „shamrock”, czyli trójlistną koniczyną (kolor zielony oraz „shamrock” to symbole Irlandii). Tego dnia organizowane są liczne parady i festyny.

Thanksgiving (Święto Dziękczynienia) – Stany Zjednoczone

To święto obchodzone jest w 4. czwartek listopada i upamiętnia pierwsze dożynki mieszkańców kolonii Plymouth z roku 1621. Najważniejsze tego dnia jest zjedzenie wspólnego posiłku z rodziną i wyrażenie tego za co jest się wdzięcznym. Symbolem tego święta jest indyk, który jest spożywany na uroczystej kolacji. Oprócz niego na stole zazwyczaj goszczą słodkie ziemniaki, farsz, sos żurawinowy, ciasto z dyni oraz ajerkoniak.  Z okazji tego święta również organizuje się parady.

Purim – obchodzone przez społeczności żydowskie na całym świecie

Święto występuje zazwyczaj w lutym lub marcu (zależy to od kalendarza żydowskiego), które upamiętnia ocalenie żydów przed zagładą planowaną przez rządzącego Hamana. W dzień poprzedzający święto obowiązuje post. Modlitwy odbywają się dzień wcześniej i w dniu święta w domach jak i w synagogach. Po południu rodziny spotykają się przy uroczystym posiłku, a obchodom towarzyszą tańce, zabawy, dzieci się przebierają, rozdawane są również prezenty. Hamantasze to tradycyjne ciasteczka spożywane podczas tego święta.