Nauka za granicą – oczekiwania a rzeczywistość

nauka-za-granicą

 

Nauka za granicą – oczekiwania a rzeczywistość

Nie pozwól się rozczarować! Nie pozwól by Twoje wysokie wymagania zniszczyły Twoją wyprawę. Czas przed wyjazdem za granicę by się uczyć jest zazwyczaj wypełniony dogłębnymi poszukiwaniami w Internecie co może prowadzić do budowania nierealnych oczekiwań, a to z kolei do rozczarowania. Oto zestawienie pięciu najczęstszych pułapek wynikających z wysokich oczekiwań, związanych z nauką za granicą.

 

Oczekiwania: Piękny kraj z zapierającymi dech w piersiach widokami i architekturą lub raj ze złocistymi plażami, gdzie nigdy nie pada.

Rzeczywistość: W kraju, do którego się wybierasz na pewno będzie coś zapierające dech w piersiach, a niektóre widoki będą piękne, ale spodziewanie się niesamowitych widoków na każdym rogu jest błędem. Pamiętaj, że w każdym mieście są obszary bardziej brudne, a nie każdy widok z okna będzie widokiem na morze i nie można oczekiwać, żeby każda część kraju wyglądała jak na pocztówce.

 

Oczekiwania: Miejscowi ludzie będą gościnni i uprzejmi

Rzeczywistość: Każdy naród chciałby mieć taką opinię w środowisku międzynarodowym. Chociaż niektóre narody cieszą się taką reputacją, a inne niestety nie, nie oznacza to, że wszyscy ludzie będą mili i pomocni lub wręcz odwrotnie nieuprzejmi i alienujący. Zachowaj ostrożność w każdej sytuacji, nie ufaj ludziom bez podstawnie, pamiętaj, że na całym świecie są zarówno dobrzy i źli ludzie.

 

Oczekiwania: Ten wyjazd będzie dokładnie jak wakacje, będę podróżować, zwiedzać, odpoczywać i nawiązywać nowe znajomości.

Rzeczywistość: To będzie nauka za granicą – dokładnie to i nic więcej. Czyli połączenie podróżowania i nauki. Będziesz mógł zwiedzać, poznasz nową kulturę, będziesz mógł nawiązać nowe znajomości, ale będziesz musiał również się uczyć i uzyskiwać dobre wyniki. Pamiętaj, że to jest dla Ciebie szansa, wykorzystaj ją jak najlepiej.

 

Oczekiwania: Będę się świetnie dogadywać z moją rodziną goszczącą.

Rzeczywistość: Twoja rodzina goszcząca będzie Ci zastępować Twoją prawdziwą rodzinę podczas pobytu za granicą. Tak jak w przypadku każdej relacji między ludźmi są lepsze i gorsze dni. Pamiętaj, że są to osoby wywodzące się z innej kultury, którzy mają inne tradycje – musisz to uszanować. To, że nie zgadzacie się co do każdego tematu lub macie inne poglądy nie oznacza, że nie będziecie się dobrze dogadywać.

 

Oczekiwania: Kiedy wrócę do domu, będzie tak jakbym nigdy nie wyjeżdżał.

Rzeczywistość: Do pewnego stopnia może tak być, Pamiętaj jednak, że kiedy Ciebie nie było Twoja rodzina i przyjaciele żyli dalej i nie czekali tylko na Twój powrót. Będziesz musiał nadrobić wiele zaległości i podzielić się swoimi przeżyciami.

 

Nauka za granicą jest często związana z oczekiwaniami, które są niemożliwe do spełnienia – pamiętaj, dlaczego robisz to – pewnie szukasz przygody, a to na pewno Cię nie ominie . Miej otwarty umysł i otwarte serce, a  wszystko pójdzie dobrze!

 

Pozbycie się nierealistycznych oczekiwań pozwala na uniknięcie rozczarowania, ale zostawia miejsce na miłe zaskoczenie.

 

Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze i nie przegap więcej żadnego artykułu na CourseFinders.com

Find your perfect language school Search CourseFinders to find the course for you